Polecamy się na święta - czyli Wielkanoc z Radiem RAM!

Monika Jaworska | Utworzono: 18.04.2019, 13:45 | Zmodyfikowano: 18.04.2019, 14:45
A|A|A


WIELKI PIĄTEK

Po 14-ej Daniel Rycharski, autor najgłośniejszej jak na razie polskiej wystawy 2019 roku, „Strachów” z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wydaje się idealnym rozmówcą na jedno z najbardziej refleksyjnych popołudni w roku. Jan Pelczar porozmawia z nim o krzyżu i Chrystusie, wierze i tęczy oraz o wiejskiej tożsamości artysty. Rycharski opowie też o inspiracjach, które czerpie z nauk Dietricha Bonhoeffera, wrocławianina straconego z rozkazu Hitlera, wyznawcy „bezreligijnego chrześcijaństwa”, którego pomnik stoi we Wrocławiu, przed kościołem św. Elżbiety.

Po 18-ej Pociągiem do historii wybierzemy się na Zamek Czocha, gdzie Joanna Lamparska i Piotr Bartyś trafią na staropolską ucztę królewską - o polskich zwyczajach kuchennych opowiadać będzie Małgorzata Bliskowska zajmująca się zawodowo i hobbystycznie kuchennymi rekonstrukcjami historycznymi.A po godz. 20-ej Maciek Przestalski poleca Fleszlajt, w którym, jak co roku w Wielki Piątek, nastrojowe rapy i jazz zagra Dejot


WIELKA SOBOTA 

Po godz. 10-ej nominowana w tym roku do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Ilona Wiśniewska, autorka książek „Białe”, „Hen”, „Lud” o Spitsbergenie, północnej Norwegii i Grenlandii w specjalnym świątecznym wydaniu Podróży z Radiem RAM. W Wielką Sobotę porozmawiamy głównie o tym, dlaczego Ilona porzuciła gorący Wrocław dla zimnej Północy i co ma z tym wspólnego okazały termos w centrum naszego miasta. Spędzimy też sporo czasu na Spitsbergenie. Powiemy też o tym, do czego Norwegowie wykorzystują Wielkanoc. Za tydzień m.in. Grenlandia, Lofoty i Tromsoe.

Po 12-ej przy Sobotniej kawie będziemy malować jaja, stroić wielkanocne koszyczki i słuchać historii, jak to drzewiej bywało. O tradycjach, które trwają, o zwyczajach zapomnianych i ludowych symbolach Annie Fluder opowiadać będzie Agnieszka Szepetiuk-Barańska z Muzeum Etnograficznego.W Wielką Sobotę tradycyjnie FutuRAM z człowiekiem w roli głównej. Po 16-ej w Radiu RAM o biotechnologii i nowych sposobach podawania leków mówić będą dr Paweł Biernat i dr Jan Meler z BIOTTS SA – wrocławskiego startupu biotechnologicznego.


WIELKA NIEDZIELA

Po godz. 8-ej zaczniemy od archiwalnych nagrań z obchodów świąt wielkanocnych na dolnośląskiej wsi, kiedy mały koszyczek nie wystarczał, bo wozem święconkę wiozło się do kościoła. Po wsi straszył dziad i dziewczyny gonił, woda lała się wiadrami, a która panna oblana nie została, to w rozpacz wpadała, bo znak to, że do zamążpójścia wciąż było daleko.

W Wielką Niedzielę po godz. 12-ej Gregor Gowans opowiadał będzie o szkockich i nie tylko zwyczajach wielkanocnych.

Na świąteczne muzyczne spotkanie po godz. 16-ej Piotr Karwat zaprosił Magdę Zawartko i Grzegorza Piaseckiego. Porozmawiamy o artystycznych planach muzycznego małżeństwa z Wrocławia i o świątecznych tradycjach. Piotr zapewnia, że będą robione  wielkanocne jaja i posłuchamy dużo jazzu. Magdalena opowie też o swoich koncertach jazzowych dla najmłodszych, podczas których wykonuje utwory z bajek Walta Disneya. A Grzegorz pochwali się nową płytą.

O powojennych losach rodziny ze Lwowa, która osiedliła się we Wrocławiu posłuchamy w świąteczną niedzielę 21 kwietnia o godz. 19:30 w cyklu Kamienice. Rodzice Łucji Brańskiej z nią, wtedy 8.letnią dziewczynką i młodszą siostrą zamieszkali w Zakładzie Anatomii Patologicznej...


LANY PONIEDZIAŁEK


W poniedziałkowy poranek po godz. 8-ej o zwyczajach i świętach na świecie, ale też kulturalne propozycje i atrakcje we Wrocławiu. Na spacery, rowery i gry wszelakie zaprasza Anna Fluder.

Maciej Szabatowski postanowił wyłowić dla nas piosenki kojarzone z wodą. Po godz. 12-ej więc z przymrużeniem oka potraktujemy temat śmigusa dyngusa. Powspominamy, jak Lany Poniedziałek był obchodzony jeszcze parę dekad temu na naszych osiedlach. Do tego zabrzmią kompozycje, które nawiązują do wody, tytułem, motywem muzycznym, nazwiskiem wykonawcy lub miejscem jego urodzin.

Po 16-ej Krzysztof Majewski zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Demczyszynem z Hydropolis - oczywiście będzie o laniu wody, ale podobno z rozsądkiem.

Na koniec dnia nasz świąteczny prezent od zająca: koncert zespołu Raz Dwa Trzy, na który zapraszamy od godz. 20-ej! 

Życzymy radosnych Świąt z Radiem RAM!

REKLAMA

To może Cię zainteresować