Podróż plejady artystów współczesnych. Krzysztof Wałaszek

Radio RAM na podst. mat. prasowych | Utworzono: 02.03.2018, 12:54 | Zmodyfikowano: 02.03.2018, 12:54
A|A|A

fot. mat. prasowe

W czwartek 15 marca 2018 roku w Kinie Schron o godz. 17.45 rozpocznie się studyjny pokaz filmów i spotkanie w ramach cyklu Podróż plejady artystów współczesnych.
  
Filmy:
 Krzysztof Wałaszek – Hollywood, z serii „Narysuj mi baranka" (czas projekcji 22')
 scenariusz i realizacja: Agnieszka Mazanek, Krzysztof Landsberg, 
zdjęcia: Piotr Sędzikowski, 
produkcja: TVP Wrocław, 1996.
Artysta, w sobie tylko właściwy, przewrotny sposób tłumaczy ideę powstania poszczególnych dzieł. Wciela się w rolę przewodnika oprowadzającego po swoim obejściu i dokonuje prezentacji własnych  prac z "II poł. XX w.".

• Krzysztof Wałaszek (czas projekcji 5')
scenariusz i realizacja: Michał Stenzel,
produkcja: ESK Wrocław 2016,
Fragment cyklu wywiadów z artystami biorącymi udział w wystawie Sztuka Szuka IQ. Artyści Wrocławia,   zrealizowanego w ramach programu Sztuk Wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury.  Krzysztof Wałaszek   odkrywa źródła swych twórczych inspiracji i określa zadania, jakie stawia własnej sztuce.

• Dokumentacja filmowa, Mariusz Jodko (czas projekcji 10') Filmowy zapis, zrealizowany w 1998 roku w Galerii Entropia, podczas otwarcia wystawy Krzysztofa  Wałaszka pt. Program TV.

 
 Program:
• prezentacja pracy K. Wałaszka Kanarek, groszek, orzech (1994) – Wojciech Skibicki (poziom III),
• projekcja filmów (poziom I),
• rozmowa z udziałem artysty (poziom I).

Krzysztof Wałaszek (ur. 1960) wrocławski artysta związany z nurtem sztuki krytycznej.

Ukończył wrocławską ASP (1984–1989) w pracowni Stanisława Kortyki. Pracuje w macierzystej uczelni. Obok tradycyjnych mediów, takich jak malarstwo, ceramika, grafika czy kolaż, wykorzystuje różne przedmioty, czyniąc je nośnikami treści krytycznych. Stosując wyraziste znaki i jaskrawą kolorystykę, wyśmiewa absurdy codzienności, zwraca się przeciwko merkantylizacji i instytucjonalizacji życia społecznego. Eksperymentując, umieszcza na swych płótnach krótkie słowne komentarze, czyniąc je głównym elementem obrazu.

Przełom lat 80. i 90. XX w., to okres gdy uformował się jego charakterystyczny – prosty i dosadny sposób wypowiedzi, czerpiący zarówno ze "skarbnicy wiedzy ludowej", jak i z ówczesnego języka polityki i mediów. Prześmiewczy charakter prac Wałaszka oraz ironia w nich zawarta są wciąż aktualne i można je odnieść do naszych przesądów i ugruntowanych wartości. Twórca z dystansem i sarkazmem porusza się w tym obszarze, przejmując utarte hasła oraz ideologiczne chwyty perswazyjno-propagandowe, dokonuje zmiany kierunku ich oddziaływania. 

Przygotowanie i realizacja
Wiesława Wilczyńska-Koper

REKLAMA

To może Cię zainteresować