Paulina Ziółkowska wyróżniona na Berlinale! Srebrne Niedźwiedzie: dla „Twarzy” Szumowskiej i „Dowłatowa” z Sujecką.

Jan Pelczar | Utworzono: 23.02.2018, 21:34 | Zmodyfikowano: 23.02.2018, 21:34
A|A|A

zdj. mat.prasowe

Film Pauliny Ziółkowskiej  „Na zdrowie” zdobył wyróżnienie specjalne w sekcji Generation 14 Plus. Filmy oceniają tam profesjonaliści z branży filmowej i młodzież od 7 do 14 roku życia. „Na zdrowie” opowiada o chaosie kichnięć, zwiastujących epidemię. – Najgorzej jest jednak pochorować się na siebie samego – dopowiada autorka. W uzasadnieniu wyróżnienia jurorzy napisali: „Spełnione, poetyckie, liryczne, gęste dzieło sztuki. Pokazuje, że ciała mieszają się w morzu ludzkości, indywidualność nie jest pod kontrolą – kichnięcie może być porywaczem ciała”.

Ziółkowska jest też wśród nominowanych do tegorocznej nagrody WARTO. To wyróżnienie zapewniła jej poprzednia animacja, „O matko”.

Kryształowego Niedźwiedzia Berlinale wśród krótkich metraży zdobył w tym roku szwedzki film „Juck”. Nowa twarz feminizmu – opisują go jurorzy. Rok temu Kryształowego Niedźwiedzia dla pełnometrażowych filmów, główną nagrodę sekcji, zdobył film polskiego reżysera Rafaela Kapelińskiego „Butterfly Kisses”.

W konkursie głównym Srebrnego Niedźwiedzia – Nagrodę Jury – zdobyła „Twarz” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. To współczesna baśń o człowieku, który stracił w wypadku twarz i po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości. Mieszkający tam ludzie jednak nie wiedzą jak go traktować i staje się dla nich kimś obcym. To drugi Srebrny Niedźwiedź przyznany Małgorzacie Szumowskiej na festiwalu w Berlinie. W 2015 roku została nim nagrodzona za reżyserię filmu "Body/Ciało". W „Twarzy” zagrała m.in Małgorzata Gorol, znana z Teatru Polskiego we Wrocławiu i Teatru Polskiego w Podziemiu.

Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu otrzymał dramat "Touch Me Not" urodzonej w Rumunii Adiny Pintilie. Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki otrzymała Norweżka Ana Brun za rolę w "Las herederas", a Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora otrzymał Anthony Bajon za rolę w "La priere". Statuetka za reżyserię powędrowała do Wesa Andersona za animowaną „Wyspę psów”.  Laureat Złotego Niedźwiedzia będzie jednym z filmów otwarcia tegorocznych Nowych Horyzontów we Wrocławiu, 26 lipca. Polskim dystrybutorem rumuńskiej produkcji jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. 

Srebrnego Niedźwiedzia otrzymał też „Dowłatow” Aleksieja Germana Jr., w którym wystąpiła Helena Sujecka, aktorka wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Film wyróżniono za scenografię Eleny Okopnaji. Film zrelizowany w rosyjsko-polsko-serbskiej koprodukcji opowiada kilka dni z życia wybitnego rosyjskiego pisarza Siergieja Dowłatowa z początku listopada 1971 roku. Na Berlinale swoją nagrodę przyznało „Dowłatowi” także jury czytelników dziennika „Berliner Morgenpost”. 

Pokazywana w Berlinie premierowo, w sekcji Forum, „Wieża. Jasny dzień” wrocławianki Jagody Szelc pozostaje bez nagrody. Główną nagrodę Forum, Caligari Film Prize, jury przyznało chilijskiemu „La casa lobo”. Krytycy filmowi nagrodą FIPRESCI wśród filmów tej sekcji Berlinale wyróżnili chińską produkcję „Siedzący nieruchomo słoń” . 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować