Kamienice odc. 6 - dom wrocławskich profesorów [POSŁUCHAJ]

Joanna Mielewczyk | Utworzono: 16.02.2018, 11:02 | Zmodyfikowano: 16.02.2018, 11:02
A|A|A

fot. Joanna Mielewczyk

- Proszę pani, ja przyjechałem do Wrocławia w maju 45. roku. Jako Straż Akademicka Politechniki.
- Pan, Panie Profesorze, jak przyjechał to Wrocław jeszcze się dymił.
- Przyjechałem natychmiast, po maturze, 15. maja.  Ale to co pani mówi, to nie tylko że się dymił. Był fetor. Fetor ciał zarówno ludzkich jak i zwierząt. Jak myśmy wjeżdżali do Wrocławia, nocą, to myśmy wszyscy w milczeniu byli. Samochodami ciężarowami, więc było nas na pace 20-30.

Wszyscy w milczeniu. Nie wyobrażali sobie, gdzie oni wjeżdżają...

Kolejna niesamowita historia przed nami. Niesamowita, bo o kamienicy, w której mieszkał on i pierwsi profesorowie Politechniki, opowiadać będzie prof. Zdzisław Samsonowicz. Niezwykła osoba.

Współtworzył specjalność „Odlewnictwo" na Wydziale Mechanicznym PWr. Jest autorem prawie 300 publikacji naukowych, 8 książek, podręczników i monografii, 8 skryptów, 17 patentów krajowych i 8 zagranicznych.

Ta opowieść będzie niezwykła, bo profesor Wrocław powojenny pamięta doskonale. W dniu przyjazdu do miasta miał 22 lata!

POSŁUCHAJ:
Szukam bohaterów kolejnych odcinków, które będą miały swoje premiery na antenie Radia RAM, będą też publikowane na stronie radia oraz na stronie Kamienice [LINK]

Poszukuję mieszkańców czynszówek, którzy pamiętają Wrocław sprzed lat. Być może w Państwa rodzinach są historie, które koniecznie trzeba zachować i przekazać innym. Bardzo chętnie porozmawiam o kamienicach z lat 40., 50. Chętnie spotkam się z miłośnikami kamienic. Szukam rozmówców pełnych pasji, gotowych opowiedzieć wzruszającą historię o miejscu, które kochają. O kamienicy. O tym, co widzieli z okna, o tym, kogo w niej spotkali...

Kontakt: kamienice@radioram.pl - Joanna Mielewczyk, zapraszam.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować