„Genialna przyjaciółka” w Radiu RAM

Jan Pelczar | Utworzono: 15.02.2018, 22:33 | Zmodyfikowano: 15.02.2018, 22:33
A|A|A

zdj. BTW Photographers

Tajemnicza pisarka z Neapolu zachwyciła cały świat opowieścią o przyjaźni dwóch kobiet, opowiedzianą od ich dzieciństwa w latach 50. XX wieku. Weronika Szczawińska zaprasza na Scenę na Strychu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym na niespełna dwugodzinną adaptację czterech tomów powieściowego cyklu. Autorka wie, że zmierzenie się z literackim fenomenem ostatnich lat to jednocześnie szansa i ryzyko.

zdj. BTW Photographers

BBC umieściło prozę Ferrane na liście 20 najlepszych książek XXI wieku. Przygotowywany jest serial. Piotr Wawer Jr. zdradził Magdzie Piekarskiej i Grzegorzowi Chojnowskiemu, jak udało się dokonać adaptacji czterech tomów w niespełna dwugodzinnym spektaklu.

 

zdj. T.Drzycimska

Autorzy zdradzają, że Anna Kieca wystąpi w „Genialnej przyjaciółce” w podwójnej roli – Eleny i Lili. 

 

zdj. BTW Photographers

Odtwórczyni podwójnej głównej roli Anna Kieca była gościem w programie KoktajLOVEpiątki z Radiem RAM.

 

 

Według autorów scenicznej adaptacji „to bezkompromisowa i przewrotna wariacja na temat powieści formacyjnej, z główną bohaterką zamiast bohatera, osadzona w realiach tyleż malowniczych [Neapol], co prozaicznych [portret klasowego społeczeństwa z wykluczeniem w tle]. Opowieść porywająca, ale przede wszystkim zawstydzająco szczera, zrywająca z idealizacją na rzecz bezlitosnej introspekcji. Zaproponowana przez Ferrante zmiana optyki pozwala spojrzeć na klasyczne tematy europejskiej sztuki – jak dojrzewanie, formowanie artysty, kształtowanie społecznej świadomości – z perspektywy radykalnie kobiecej – to znaczy umieszczającej w centrum doświadczenie kobiet, ale także doświadczenie tych i tego, co dotychczas pomijane i wykluczane”.  Ferrante dotknęła wielu aktualnych tematów, a dzięki konwencji literatury popularnej po jej książkę sięgnęły rzesze czytelników. Jaki jest pomysł na teatralną formę? 

zdj. BTW Photographers

Tetralogia Ferrante dostaje od niektórych etykietkę literatury kobiecej. Piotr Wawer Jr. mówi, że po cykl neapolitański powinni sięgnąć mężczyźni.

zdj. BTW Photographers

O popkulturowe i włoskie odniesienia w spektaklu zadbał m.in artysta wizualny Karol Radziszewski, który debiutuje w teatrze jako scenograf i autor kostiumów. Odniesienia do kultury Italii będą też w spektaklu słyszane. 

 

Premiera „Genialnej przyjaciółki” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym 17 lutego o 19:00. 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować