Dolnośląski Alarm Smogowy: Wrocław jest dziś najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie!

Radio RAM | Utworzono: 09.02.2018, 12:09 | Zmodyfikowano: 09.02.2018, 12:09
A|A|A

fot. Dorota Kuźnik

"Strzeżcie się! Absolutnie nie wychodźcie, jeśli nie musicie! Chrońcie dzieci, osoby starsze i chore. Według rankingu AirVisual Wrocław jest dzisiaj najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. Prosimy podajcie tę wiadomość dalej" - donosi Dolnośląski Alarm Smogowy.

Na Facebooku tej organizacji pojawiła się wymowna ilustracja. Swoją ilustrację pokazał też Aleksander Obłąk ze stowarzyszenia Akcja Miasto we Wrocławiu. Znajdziecie ją poniżej. Widać tu, że w niektórych rejonach Wrocławia normy zostały przekroczone nawet o ponad 1100 proc.!

Komunikat prasowy Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Wrocław miał dziś rano najbardziej zanieczyszczone powietrze na świecie. Pod tym względem stolica Dolnego Śląska wyprzedziła nie tylko rodzimy Kraków, ale także Delhi, Hanoi i Chengdu (dane za: indeks AirVisual.com). Na dwóch stacjach pomiarowych WIOŚ we Wrocławiu odnotowano dziś stężenia godzinowe pyłu zawieszonego PM 2,5 sięgające 150-180 μg/m3. Jeśli taka sytuacja utrzyma się przez 24 godziny, średniodobowa norma Światowej Organizacji Zdrowia (wynosząca 25 μg /m3) zostanie przekroczona 6-7-krotnie.

Badania naukowe dowodzą, że eskalacja zanieczyszczeń powietrza przyczynia się do kilkunastoprocentowego wzrostu liczby interwencji medycznych, zachorowań na zatory i zawały serca, ataków astmy i zapaleń oskrzeli. To także wzrost śmiertelnych ofiar, które we Wrocławiu sięgają rocznie 1000 osób.

Dolnośląski Alarm Smogowy jest zaniepokojony działaniami miasta w obliczu alarmu smogowego. Uważamy, że mieszkańcy są niedostatecznie poinformowani o skali niebezpieczeństwa oraz o sposobach przeciwdziałania. Zbyt mało informuje się o jakości powietrza i nie przypomina się o możliwościach i konieczności unikania zagrożeń wynikających ze smogu. Dotyczy to zwłaszcza najbardziej narażonych mieszkańców Wrocławia. Nie słyszymy ostrzeżeń i konkretnych zaleceń skierowanych do rodziców, przedszkolaków, seniorów oraz osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości.

DAS przypomina o prawidłowym postępowaniu w sytuacji smogowej: unikamy wychodzenia na zewnątrz, nie wietrzymy pomieszczeń, nie uprawiamy sportu na zewnątrz. Korzystamy z masek ochronnych oraz oczyszczaczy powietrza (jeśli posiadamy). Szczególną ostrożność powinny zachować grupy najbardziej podatne na zagrożenia wynikające z fatalnej jakości powietrza: dzieci, osoby starsze oraz chorzy.

REKLAMA

To może Cię zainteresować