Dolores O’Riordan nie żyje. Wokalistka The Cranberries zmarła nagle

pk, łb, wikipedia | Utworzono: 15.01.2018, 20:22 | Zmodyfikowano: 15.01.2018, 20:22
A|A|A

fot. Eva Rinaldi / wikipedia / CC 2.0

The Cranberries sprzedał ponad 40 milionów płyt i był jedną z najbardziej rozpoznawalnych irlandzkich formacji rockowych. Grupa czterokrotnie była w Polsce a ten ostatni raz był we Wrocławiu nie tak dawno temu, bo 1 maja 2017 roku. Z powodu narodzin syna odrzuciła propozycję skomponowania muzyki do filmu "Titanic". Zastąpił ją James Horner. Oferowano jej również rolę w filmie, ale z niej także zrezygnowała.

Dolores Mary Eileen O'Riordan urodziła się w Ballybricken w hrabstwie Limerick w Irlandii. Wychowywała się jako najmłodsze z siedmiorga dzieci. 18 lipca 1994 poślubiła Dona Burtona, byłego kierownika tras koncertowych zespołu Duran Duran, wraz z którym ma troje dzieci. Od 2014 roku małżeństwo pozostawało w separacji. Zmarła nagle 15 stycznia 2018 roku w Londynie, podczas nagrywania kolejnej płyty.

Dolores O’Riordan do The Cranberries dołączyła w roku 1990, po wygranym przesłuchaniu. Zastąpiła Nialla Quinna.

W 2004 O'Riordan zaśpiewała na albumie włoskiego artysty Zucchero na płycie Zu & Co., w utworze "Pure Love". Tego samego roku wraz z kompozytorem Angelo Badalamentim zrealizowała ścieżką dźwiękową do Evilenko - użyczyła swego głosu do kilku utworów, w tym do głównego "Angels Go The Heaven".

W 2005 roku wystąpiła gościnnie albumie zespołu Jam & Spoon pt. Tripomatic Fairytales 3003 w utworze "Mirror Lover". Rok później zagrała epizod w filmie Klik: I robisz, co chcesz. Zaśpiewała tam na weselu - wykonała alternatywną wersję utworu The Cranberries "Linger".

Pierwszy solowy album wokalistki pt. Are You Listening? ukazał się 4 maja 2007 w Irlandii, w Europie 7 maja, a w Ameryce Północnej 15 maja. Pierwszym singlem, który promował album, był utwór Ordinary Day, do którego teledysk został nakręcony w Pradze.

REKLAMA

To może Cię zainteresować