"Wycinka" w Chile. Krystian Lupa z Santiago: Organizatorzy zapewnili nam świetną atmosferę

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 15.01.2018, 16:33 | Zmodyfikowano: 15.01.2018, 16:33
A|A|A

zdj. Andrzej Owczarek

Ekipa "Wycinki" wraz byłymi aktorami Teatru Polskiego we Wrocławiu już prawie w komplecie w Chile. Spektakl w reżyserii Krystiana Lupy zostanie pokazany w Ameryce Południowej 17,18 i 19 stycznia. Chwali się tym także Teatr Polski we Wrocławiu - mimo że spektaklu nie wystawia na swojej scenie. Wyjazd na XXV Festival Internacional Santiago a Mil był zagrożony między innymi przez zwolnienia i odejścia aktorów, do których doszło na przestrzeni ostatniego roku. 

- Sprawa jest o tyle skomplikowana, że w „Wycince” grają m.in. aktorzy, którzy nie są już pracownikami etatowymi Teatru Polskiego we Wrocławiu. To w praktyce uniemożliwia zatrudnienie ich na zasadzie umowy o dzieło czy umowy-zlecenia. To grono aktorów może zatrudnić jednak festiwal, który spektakl zaprasza. W ten sposób prezentacja „Wycinki” była możliwa rok temu w Kanadzie i jest możliwa wkrótce w Chile. Pozostała część zespołu (aktorska i techniczna) delegowana jest z Teatru Polskiego we Wrocławiu. W przypadku wyjazdu do Chile jest to aż 20 osób, zatem mamy do czynienia z dużym przedsięwzięciem, z czym związane są koszty. Teatr Polski we Wrocławiu jest zobowiązany do takiego bilansowania tego typu pokazów, by go one nie zadłużały. To zaś pociąga zobowiązanie finansowe ze strony zapraszającej spektakl. Jest to jak najbardziej możliwe, co pokazał wynik rozmów z szefostwem festiwalów w Kanadzie i w Chile. Oczywiście, spektakl „Wycinka” traktowany jest przez Teatr Polski we Wrocławiu przede wszystkim jako dobro kultury, nie zwalnia to jednak jego szefostwa przed zapewnieniem dbałości o zapewnienie odpowiedniego zaplecza finansowego niezwykle kosztownych wyjazdów zagranicznych - pisze Perzyński w komunikacie.

Na ten temat udało nam się chwilę porozmawiać z Krystianem Lupą, który jest już w Stantiago, stolicy Chile:

 - Spotkałem się z Carmen Romero, szefową festiwalu, która powiedziała, że od 20 lat nie miała tak makabrycznego kontaktu ze stroną zapraszaną, czyli z dyrekcją Teatru Polskiego we Wrocławiu. W gruncie rzeczy, jedynie determinacja strony zapraszającej spowodowała, że doszliśmy do momentu w którym jesteśmy w tej chwili.

Krystian Lupa dodał również, że większość ekipy jest już na miejscu i że organizatorzy zapewnili im bardzo dobre warunki i atmosferę:

 - Bardzo czekali na ten spektakl. Również nasz zespół pracuje i wszystko idzie jak najlepiej - przyznał Lupa w rozmowie telefonicznej.

 Carmen Romero i Francisco Reyes / www.vivaiquique.com/ Flickr / CC 2.0

W maju "Wycinka" pokazywana była w Kanadzie. We Wrocławiu ostatni raz można ją było zobaczyć na Olimpiadzie Teatralnej w listopadzie 2016 roku, a w regularnym repertuarze w czerwcu 2016go.

REKLAMA

To może Cię zainteresować