Święta daleko od domu

Jan Pelczar | Utworzono: 24.12.2017, 10:08 | Zmodyfikowano: 24.12.2017, 10:08
A|A|A

Święta daleko od domu? Niewielu Dolnoślązaków może równać się z osiągnięciem Małgorzaty Wojtaczki. Wrocławianka spędziła ubiegłoroczne Boże podczas samotnej wyprawy na Biegun Południowy

- W jakiś sposób to uczciłam, miałam choinkę od przyjaciela - taką malutką. Zjadłam zupę grzybową i kompot z suszonych owoców. Na pewno myślami byłam z rodziną i ze znajomymi. 

Wojtaczka to jedna z bohaterek 2017 roku. By zostać pierwszą Polką, która dotarła na Biegun Południowy maszerowała samotnie przez Antarktydę 69 dni.

 Bywają cieplejsze od polskich, bo na półkuli południowej jest lato. Polarnik, biolog i podróżnik Mikołaj Golachowski w tym roku tradycyjnie spędza święta na statku, jako przewodnik, na antarktycznych wodach.

- Mamy strefę świąt i strefę wolną od świąt, w niektórych miejscach można pośpiewać kolędy, a Ci, którzy nie chcą uczestniczyć mogą pójść gdzieś indziej i będą mogli sobie spokojnie siąść.

Golachowski miał też kilkakrotnie okazję spędzić Boże Narodzenie w polskiej bazie antarktycznej, imienia Arctowskiego.

Z kolei Igor Bucki rok temu tęsknił za rodziną na Hawajach, Marta Sokulska i Tomek Juszczyszyn w wigilię na Bali jedli czipsy i oglądali "Szklaną pułapkę", Daniel Kałuża nie chce być w Boże Narodzenie nawet w ukochanej Japonii.

 Najwięksi globtroterzy są zgodni: święta w najbardziej egzotycznych i najpiękniejszych miejscach są smutne, jeśli są samotne.

REKLAMA

To może Cię zainteresować