30 projektów wartych 150 tysięcy złotych. Wrocław podsumował mikroGRANTY 2017

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 17.12.2017, 14:46 | Zmodyfikowano: 17.12.2017, 14:46
A|A|A

fot. materiały prasowe

W projekcie, który trwa od 2014 roku chodzi o to, by np. wyjść ze sztuką na ulice lub... na ogródki działkowe, mówi koordynatorka programu Anna Bieliz:

- Realizowaliśmy m.in projekt warsztatów na Strachocinie zrobienia muralu ceramicznego, warsztatów malarskich i potańcówki dla działkowców na działkach na Ołbinie. Kręciliśmy razem z ekipą z Maślic - Kolektywem Pomysłów, film o Maślicach.

- Bardzo się cieszymy, że właśnie taka Lipa czy Maślice, Strachocin, Wojnów, Zakrzów to są te miejsca gdzie my też docieramy. Bardzo mocno zwłaszcza pod koniec roku i w ostatniej edycji skupiliśmy się na tym, żeby trochę ograniczyć działania w centrum i jak najbardziej starałyśmy się dotrzeć na ościenne osiedla. 

Program mikroGRANTÓW powstał we Wrocławiu w ramach przygotowań do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Całoroczna kulturalna współpraca

– W 2017 roku uruchomiliśmy trzy nabory do mikroGRANTÓW. Od kwietnia do grudnia zrealizowaliśmy wspólnie z lokalnymi liderami i liderkami 30 projektów, w części z nich wciąż można wziąć udział – mówi Anna Bieliz, koordynatorka programu. Wydarzenia współorganizowane przez mikroGRANTY odbyły się na 21 wrocławskich osiedlach. W kwietniu, podczas 13. edycji, wybrane zostały projekty z różnych dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, aktywizacji społecznej oraz inne o charakterze kulturotwórczym. W kolejnej, zielonej odsłonie, przyjmowane były inicjatywy z pomysłami na aktywności realizowane na obszarach rekreacyjnych, czyli w otwartych, dostępnych dla mieszkańców przestrzeniach, np. parkach, skwerach, placach i wokół rzek. Z kolei w 15. edycji szczególny nacisk położony został na skoncentrowaniu większości działań projektowych w lokalnych środowiskach, poza osiedlem Stare Miasto. – W ramach mikroGRANTÓW współpracowaliśmy z wieloma wrocławskimi instytucjami, stowarzyszeniami i grupami. m.in. z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu, Wrocławskim Klubem Formaty, CBK FAMA, ODT Światowid, MiserArtem, Stowarzyszeniami „Żółty Parasol” i „Zmieniaj Zakrzów”, Fundacją Ładne Historie, a także wrocławskimi Radami Osiedla – dodaje Bieliz.

POSŁUCHAJ ROZMOWY z Anną Bieliz:

REKLAMA

To może Cię zainteresować