Premier z Wrocławia

IAR | Utworzono: 07.12.2017, 20:57 | Zmodyfikowano: 07.12.2017, 20:57
A|A|A

zdj. archiwum

PIĄTEK 8 GRUDNIA:

Prezydent Andrzej Duda przyjął rezygnację złożoną przez premier Beatę Szydło i jej gabinet. Na Prezesa Rady Ministrów desygnował dotychczasowego wicepremiera, Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju i finansów. Tym samym Mateusz Morawiecki otrzymał misję utworzenia rządu. Do czasu jego sformowania obowiązki będzie pełnił gabinet Beaty Szydło.

Zgodnie z konstytucją, od desygnacji, czyli od dziś, Mateusz Morawiecki będzie miał 14 dni na przedstawienie składu swojego gabinetu. Gdy to się stanie, prezydent powoła nowy rząd, odbierając przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów. Następny krok to expose, czyli przemówienie przedstawiające program rządu. Na jego wygłoszenie przed Sejmem i złożenie wniosku o udzielenie przez izbę Radzie Ministrów wotum zaufania Mateusz Morawiecki będzie miał dwa tygodnie od zaprzysiężenia swojego gabinetu. Decyzję o zmianie szefa polskiego rządu podjął wczoraj Komitet Polityczny rządzącego ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość. Decyzja ma związek z planowaną reorientacją polityki rządu.

CZWARTEK 7 GRUDNIA:

Premier Beata Szydło złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji na ręce Komitetu Politycznego PiS- poinformowała rzeczniczka ugrupowania Beata Mazurek. Rezygnacja została przyjęta.

- Chcemy, by Beata Szydło pełniła ważną, eksponowaną funkcję w rządzie - dodała rzeczniczka.

Komitet Polityczny wysunął na stanowisko szefa rządu wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Beata Mazurek nie chciała ujawnić szczegółów głosowania Komitetu Politycznego PiS.

- Sytuacja krajowa i międzynarodowa powoduje to, że przed nami kolejne wyzwania. Ewoluują więc nasze dotychczasowe działania, stoją przed nami inne zadania. To wymaga korekty nie tylko zmian ministrów, ale i kierownictwa - wyjaśniała Beata Mazurek.

Dodała, że decyzja o tym, jaką funkcje będzie pełniła dotychczasowa premier, podejmie Mateusz Morawiecki.

49-letni Mateusz Morawiecki szybko przestał być tylko synem słynnego opozycjonisty, założyciela "Solidarności Walczącej” Kornela Morawieckiego. Do polityki wszedł 20 lat temu zostając sejmikowym radnym z listy AWS-u, szybko jednak trafił do bankowość. Najpierw Rada Nadzorcza Banku Zachodniego, po 10 latach zająć najważniejsze stanowisko w tej firmie. I ciągła edukacja - dyplom MBA, zagraniczne studia z zakresu prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej. Zanim wszedł do rządu Beaty Szydło był członkiem Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku.

PAP, powołując się na swoje źródła, podaje, że wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego zaplanowano na wtorek. Na razie nie będzie też zmian ministrów. Do rekonstrukcji rządu ma dojść dopiero w nowym roku.

REKLAMA

To może Cię zainteresować