Rwanda z Pomarańczową Drogą

Jan Pelczar | Utworzono: 18.11.2017, 10:13 | Zmodyfikowano: 18.11.2017, 10:13
A|A|A

zdj. Małgorzata Kupnicka

Fundacja Pomarańczowa Droga działa na rzecz ubogiej ludności Madagaskaru i Rwandy. Rok temu Małgorzata Kupnicka opowiedziała nam o swojej podróży na Madagaskar. Wtedy zapowiedziała, że chciałaby poznać podopiecznych fundacji także w Rwandzie. Udało się w tym roku. 

Według Małgorzaty Rwanda jest coraz atrakcyjniejsza i bezpieczniejsza dla turystów. Z Wrocławia najprościej wyruszyć do Kigali, jadąc do Berlina. I dalej samolotem, z przesiadką, do Kigali. 

- W stolicy Rwandy  nie spędziłam dużo czasu, ale zwiedziłam m.in najsłynniejszy w kraju hotel, który kinomani na całym świecie poznali za sprawą filmu "Hotel Rwanda" - mówi gość Podróży z Radiem RAM.

Małgorzata spędziła dwa tygodnie w  regionie Niagatare.  Tam, w sektorze Gatunda, słynącym z plantacji bananów, mieści się szkoła, która była celem podróży. 

- Większość czasu siedzialam pośród lokalnej społeczności w szkole dla dzieci niesłyszących - opowiada Małgorzata. Niektóre nauczycielki są tam w stanie pracować cały dzień, z własnym dzieckiem zawieszonym w chuście na plecach.

W Podróżach z Radiem RAM znaleźliśmy chwilę na szkolną przerwę obiadową. Kto zaś widział na Nowych Horyzontach film "Makala", słuchając opowieści Małgorzaty, przypomni sobie  obrazy z drogi głównego bohatera, który dziesiątki kilometrów prowadzi wyładowany workami zdezelowany rower. 

Spełnieniem marzeń była dla Małgorzaty Kupnickiej wizyta w Parku Narodowym Akagera. Udało się sfotografować  m.in ogromne słonie. 

Niezapomniane wrażenie robią też nabożeństwa w rwandyjskich kościołach i żarliwe modlitwy miejscowych chrześcijan. Pomarańczowa Droga zachęca, by turyści nie omijali Rwandy. Można też zajrzeć na stronę fundacji i przyłączyć się do pomocy.

W następną sobotę Podróże z Radiem RAM wracają na Szlak św. Jakuba. Był już tam Andrzej Krzyżanowski, teraz o swojej Camino opowie Damian Odo. 

Podróże z Radiem RAM, w każdą sobotę od 10:00 do 12:00 na 89.8 FM.  

REKLAMA

To może Cię zainteresować