Całe podium „nasze”: muzycy znani z Radia RAM nominowani do Wrocławskiej Nagrody

Radio RAM | Utworzono: 05.11.2017, 17:45 | Zmodyfikowano: 05.11.2017, 17:45
A|A|A

zdj. Andrzej Owczarek

Mogło być jeszcze liczniej, gdyby tylko kapituła, w której znalazł się m.in nasz szef muzyczny Piotr Bartyś, zdecydowała się rozszerzyć grono finalistów. Przecież znakomite dzieła wydali właśnie Ania Kłys, i Kroki. W przeszłości nominacje i laury zbierało wielu innych muzyków z Wrocławia, którzy regularnie goszczą na 89.8 FM, ale chyba po raz pierwszy zajęli wszystkie trzy miejsca na finałowym podium.  Oto nominowani:

EABS

Koncert promujący debiutancki album EABS zagrali we Wrocławiu w naszej sali koncertowej a Radio RAM było jego organizatorem. Jak było? Opowiada Piotr Bartyś, szef muzyczny Radia RAM:

– Za recenzję niech wystarczy fakt, że kiedy wybrzmiały ostatnie dźwięki publiczność zerwała się z miejsc z owacją na stojąco. Efektem tego wieczoru jest zaproszenie wrocławskiego (przede wszystkim) zespołu do wystąpienia na kolejnym "Jazzie nad Odrą" na dużej scenie Impartu. Promowany na koncercie debiutancki krążek formacji  “Repetitions (Letters To Krzysztof Komeda)” to jeden z głównych kandydatów do miana płyty roku w polskim jazzie. Krążek, po który wielokrotnie sięgaliśmy w różnych programach Radia RAM, jest znakomitym połączeniem tradycji muzycznej ze współczesnością.

Muzycy, którzy tworzą EABS wielokrotnie pojawiali się naszej antenie. Bywali gośćmi RAM Sessions. Opowiadali o wielu swoich projektach. Piotr "Spisek Jednego" Skorupski często gra wybrane przez siebie utwory w piątkowym Fleszlajcie. Wojtka "Montera" Orszewskiego gościliśmy m.in przy okazji jego współpracy z Kasią Borek (Tempus Fantasy), czy Natalią Lubrano. Marek Pędziwiatr, lider kolektywu, pojawiał się u nas także przy okazji płyt Ani Kłys czy Pauliny Przybysz.

LESZEK MOŻDŻER

Muzyk, kompozytor, pianista.  Ma we Wrocławiu szczególny status. Publiczność "Jazzu nad Odrą" uznała, że to druga najważniejsza postać w świecie jazzu zaraz po Milesie Davisie.

Piotr Bartyś: – Prezentujemy każdą jego nowa płytę, sporo albumów przez niego tworzonych czy współtworzonych rozdawaliśmy na naszej antenie jako płyty tygodnia  Prapremierowo na antenie RAM-u zaprezentuje w czwartek 9 listopada materiał ze swego najnowszego albumu "Earth Particles" nagranego wraz orkiestrą Holland Baroque w specjalnym wydaniu programu "Muzyczne ja".

I teraz niespodzianka! Tutaj podamy to do wiadomości po raz pierwszy - na naszej najnowszej kompilacji "RAM Cafe 12" usłyszycie brzmienie jego fortepianu. 

KRZYSZTOF PEŁECH

Krzysztof Pełech przed laty miał nawet swój program w RAM-ie. To były bardzo ciekawe wieczorne audycje aktorskie. Do dziś regularnie pojawia się na naszej antenie. Zapowiada kolejne gitarowe koncerty we Wrocławiu, prezentuje muzykę znalezioną i przywiezioną gdzieś z odległych zakątków. Piotr Bartyś: – Cały czas słuchamy utworów w jego wykonaniu - pojawił się także w duecie z L.UC.-iem na naszej kompilacji "RAM.PL"

O pozostałych nominacjach do Wrocławskiej Nagrody, w kategoriach Teatralnej i Muzyka Poważna możecie przeczytać tutaj

Zwycięzców poznamy w poniedziałek 4 grudnia o godz. 19. w Narodowym Forum Muzyki podczas specjalnej gali.

REKLAMA
To może Cię zainteresować