Wrocław największą galerią handlową w Europie [FOTO, WIDEO]

Przemek Gałecki, MK | Utworzono: 18.10.2017, 09:49 | Zmodyfikowano: 18.10.2017, 09:49
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Dla porównania średnia dla Paryża i Wiednia to 400 m2, a Londynu nieco ponad 200 m2. Czy Wroclavia nie spowoduje dodatkowych korków w i tak zatłoczonym centrum? Odpowiada Arnaud Burlin, dyrektor zarządzający firmy Unibail-Rodamco, która zainwestowała przy Dyrekcyjnej:

- Kochamy centra miast, wiele osób przyjdzie do nas pieszo, inni wybiorą rowery i komunikację miejską. Ale przede wszystkim mamy 2000 miejsc parkingowych, aby każdy mógł do nas wygodnie dojechać.

Zupełnie innego zdania jest Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.-Korki są więcej niż pewne - mówi:

Oprócz 200 sklepów, we Wroclavii znajdzie się 20 sal kinowych i gigantyczny parking. Taka też jest działka, na której powstała Wroclavia – ma ponad 4 ha, czyli więcej niż powierzchnia Rynku. Jak wrocławianom podoba się nowy budynek?

Taki projekt jeszcze przed budową proponowały ruchy miejskie – zamiast jednej bryły kilka budynków, mała architektura pomiędzy nimi i dużo zieleni. Arnaud Burlin, dyrektor zarządzający firmy Unibail-Rodamco, która zainwestowała we Wrocławiu tłumaczy dlaczego wybrano inaczej:

-Wszystko pod jednym dachem ma większy sens, jeśli z budynku korzysta wiele osób, to także lepsza komunikacja. Ale jeśli ktoś chce odetchnąć, może wyjść na nasze tarasy albo do ogrodu na dachu. Wokół budynku też jest zielono.

 

Galeria jeszcze nie jest gotowa. Jak ustaliło Radio Wrocław, zgody na użytkowanie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nie ma jeszcze część biurowa budynku. Ta będzie gotowa dopiero wiosną. Zamkniętych i bez odbiorów pozostaje także kilka lokali handlowych. Jak tłumaczy Anna Bator z Wroclavii: - Będą odbierane w najbliższym czasie pojedynczo lub w jednym bloku.

O ocenę projektu poprosiliśmy wrocławskiego architekta Macieja Hawrylaka:

-Ona jest dzisiaj modna. Czy jutro będzie równie modna? Jak patrzę na wszystkie galerie - najczęściej się źle starzeją. Jeszcze nie widziałem dobrej galerii, o tak dużym gabarycie.

Spytaliśmy także ludzi, którzy spacerowali w pobliżu Wroclavii:

Dworzec autobusowy także jest częścią galerii handlowej, ale znajduje się pod ziemią – otwarcie już za dwa tygodnie.

REKLAMA

To może Cię zainteresować