Festiwal Dialog jednak z polskimi spektaklami. Udało się, dzięki publicznej zbiórce

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 13.10.2017, 14:29 | Zmodyfikowano: 13.10.2017, 14:29
A|A|A

Udało się - Międzynarodowy Festiwal Teatralny będzie miał pełen program. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu kilkuset osób i instytucji udało się przywrócić do programu 3 polskie spektakle wycofane wcześniej z powodu braku dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak mówi dyrektor programowy festiwalu Tomasz Kireńczuk, nie ma jeszcze pełnej kwoty potrzebnej do opłacenia wszystkich kosztów, ale jest obietnica zebrania jej i nie można już dłużej czekać z decyzją.

Jeden ze spektakli - "Wróg ludu" - ze względu na obniżenie kosztów, odbędzie się w Krakowie. Wyjazd z Wrocławia jest zaplanowany na poniedziałek, wystarczy mieć bilet na przedstawienie. Na festiwal wracają też „Hymn do miłości” w reż. Marty Górnickiej i „Jeden gest” w reż. Wojtka Ziemilskiego. Dialog rozpoczyna się jutro i potrwa do 21 października, publiczność zobaczy w sumie 7 przedstawień w programie głównym. W programie towarzyszącym 19 października zostanie pokazana Klątwa, która ma wielu przeciwników.

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z TOMASZEM KIREŃCZUKIEM:

Wrocław wsparł festiwal kwotą 2 milionów zł. Ministerstwo nie odpowiedziało na nasze pytania o przyczyny wycofania się z finansowego wsparcia festiwalu - miało to być pół miliona.

PEŁNE OŚWIADCZENIE ORGANIZATORÓW:

Szanowni Państwo,
nie zapeszymy, mówiąc już dzisiaj „udało się!”! Dzięki zaangażowaniu i wsparciu kilkuset osób i instytucji możemy przywrócić do programu głównego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław trzy polskie spektakle, tj. „Wróg ludu” w reż. Jana Klaty, „Hymn do miłości” w reż. Marty Górnickiej i „Jeden gest” w reż. Wojtka Ziemilskiego. Jesteśmy bardzo wzruszeni i chcielibyśmy wyrazić ogromną wdzięczność za wszystkie gesty solidarności ze strony artystów i współpracujących z nami instytucji, które sprawiły, że działania dążące do przywrócenia integralności programowej Festiwalu były możliwe. Pragniemy również z całego serca podziękować naszym widzom: to przede wszystkim dzięki Waszemu zrozumieniu mogliśmy działać, wiedząc że mamy Wasze wsparcie. Chcielibyśmy także podziękować wszystkim Darczyńcom, którzy wsparli zbiórkę prowadzoną na rzecz Festiwalu Dialog – Wrocław przez niezrzeszony ruch twórców i uczestników kultury Kultura Niepodległa. Do dnia 13 października do godz. 13:00 zbiórkę wsparły 492 osoby kwotą 164 035 złotych, co oznacza to, że do zebrania kwoty niezbędnej dla przywrócenia polskich spektakli do programu festiwalu pozostało jedynie 36 565 złotych!

W tym miejscu chcielibyśmy również podziękować naszym przyjaciołom z Goethe-Institut, Maxim Gorki Theater, NTGent, les ballets C de la B i Toneelgroep Amsterdam, którzy wsparli nas nie tylko finansowo, ale także udowodnili, jak wielkie znaczenie ma solidarność twórców i uczestników kultury.

I chociaż na koncie prowadzonej przez Kulturę Niepodległą zbiórki nie mamy jeszcze pełnej kwoty niezbędnej do uratowania festiwalu, patrząc na dynamikę wpłat, jaka towarzyszy zbiórce, jesteśmy przekonani, że do 17 października (daty zakończenia zbiórki) uda nam się razem uzbierać potrzebne 200 600 złotych. Wiara w to daje nam siłę i dlatego już dzisiaj deklarujemy, że spektakle „Hymn do miłości” i „Jeden gest” zagramy zgodnie z wcześniejszym harmonogramem. Spektakl „Wróg ludu” zaprezentujemy 16 października w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, przewożąc na ten spektakl naszych widzów bezpłatnymi, autobusami festiwalowymi. Decyzja ta jest związana z redukcjami wydatków, jakie poczyniliśmy, aby Festiwal mógł się odbyć. 

To wszystko nie udałoby się, gdyby nie inicjatywa niezrzeszonego ruchu twórców i uczestników kultury Kultura Niepodległa - bez Waszej aktywności i przekonania, że razem uratujemy polski program - tegoroczna edycja Festiwalu Dialog – Wrocław wyglądałaby zupełnie inaczej. Dziękujemy za Waszą wiarę w siłę działań wspólnotowych, podejmowanych w obronie wspólnych wartości. 

Jednocześnie, w związku z tym, że zbiórka trwa do 17 października, jeszcze raz chcielibyśmy prosić o Wasze wsparcie. I jeszcze raz, z całego serca, dziękujemy każdemu z osobna: Darczyńcom, Artystom, Zespołom, Instytucjom i Organizacjom – bez Was nie byłoby tej edycji, odbywającej się pod – jakże dziś znaczącym hasłem „Naprzód! Ale dokąd?“

Z wyrazami szacunku i wdzięczności, 
Tomasz Kireńczuk i Zespół 9. MFT Dialog-Wrocław

REKLAMA

To może Cię zainteresować