Przystanek Tuwimowe hokus pokus w CK Agora

Radio RAM na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 25.09.2017, 10:56 | Zmodyfikowano: 25.09.2017, 10:56
A|A|A

Przystanek Tuwimowe hokus pokus  to niebanalne spotkanie z wierszami, opowiadaniami, bajkami i historiami obrazkowymi inspirowanymi twórczością kultowego autora polskiej literatury dziecięcej – Juliana Tuwima. Poprzez atrakcyjne środki wyrazu i nowatorskie zabawy chcielibyśmy zaprzyjaźnić małych czytelników z kanonem polskiej literatury dla dzieci. Spotkanie plenerowe przed Centrum Kultury Agora w ramach którego odbędą się warsztaty stanie się pretekstem do wejścia w świat wielobarwnych wierszy, rymów, metafor oraz magicznych fabuł dla dzieci w różnym wieku. Literacki świat zamknięty w tekstach na kartkach książek zyska materialny wymiar i postać licznych realizacji artystycznych.


1 października 2017 / niedziela / 12.00 – 16.00 / Centrum Kultury Agora / wstęp wolny


Rozkład jazdy:


Stacja Lokomotywa / kolejowa gra miejska
Przyjazd: 12.00
Odjazd: 16.00

Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa:
Tłusta oliwa.
Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
Buch – jak gorąco!
Uch – jak gorąco!
Puff – jak gorąco!
Uff – jak gorąco!

A było aż tak bardzo gorąco, że od lokomotywy poodczepiały się wagony... Na chętnych, którzy przyłączą się do poszukiwań zagubionych wagoników czeka spacer uliczkami Różanki i Karłowic z wieloma przygodami. Czy uczestnikom naszej gry miejskiej uda się je wszystkie odnaleźć razem z zawartością? Czy podczas bajkowej wędrówki z pomocą poszukiwaczom przyjdą grubasy jedzący tłuste kiełbasy, a może atleci amatorzy kotletów? Do zabawy serdecznie zapraszamy całe rodziny z dziećmi.

Stacja Trudny rachunek / warsztaty sitowania
Przyjazd: 13.00
Odjazd: 14.00
Szły raz drogą trzy kaczuszki,
Grzeczne, że aż miło:
Pierwsza biała, druga czarna,
A trzeciej nie było.

Jakiego koloru była kaczuszka, która zginęła w wierszyku? Podczas warsztatu dzieci własnoręcznie wydrukują zagubioną kaczuszkę na płóciennych torbach i wypełnią ją wybranym kolorem. Dzięki warsztatowi najmłodsi w formie zabawy poznają graficzną metodę sitodruku. Zajęcia dla dzieci 4 +.

Stacja Abecadło / alfabet w 3D
Przyjazd: 13.00
Odjazd: 14.00

Abecadło z pieca spadło,
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach,
Strasznie się potłukło.

Potłukło i połamało, dlatego trzeba będzie je posklejać, poskładać i opatrzyć. Wyleczone literki od A do Z utworzą trójwymiarowy alfabet. Zajęcia dla dzieci 4 +.

Stacja Pan Maluśkiewicz i Wieloryb / warsztaty asamblażu
Przyjazd: 13.00
Odjazd: 14.00

Pan Maluśkiewicz był – tyci,
Tyciuśki jak ziarnko kawy,
A oprócz tego podróżnik,
A oprócz tego ciekawy. 

Więc nie można się dziwić,
Że ujrzeć chciał wieloryba,
Bo wieloryb jest przeogromny,
Największy na świecie chyba.

Dzieci lepiej poznają przygody Pana Maluśkiewicza i pomogą mu w końcu zobaczyć wieloryba! Każdy wieloryb powstanie na bazie doniczek ogrodowych. Zajęcia dla dzieci 4 +.

Stacja W aeroplanie / warsztaty konstruktorskie
Przyjazd: 13.00
Odjazd: 14.00

A tam zaraz blisko
To było lotnisko,
Kurka się tam zapędziła,
Aeroplan zobaczyła
A że była dobra skoczka,
Wskoczyła tam nasza kwoczka.
Wtedy babcia – hopla!
– Też na aeroplan

Wspólnie wykonamy piękny samolot z drewna, sznurka i papieru. Warsztaty mają na celu pobudzać dziecięcą wyobraźnię i mobilizować do kreatywnego myślenia, a także pomóc bajkowej kurce wystartować i dotrzeć do celu.
Zajęcia dla dzieci 6 +.

Stacja Kazio w rytmie Tuwima
Przyjazd: 14.00
Odjazd: 15.00

Kazio Sponge – gaduła, bywalec, celebryta, cwaniak i podrywacz w gąbkowym ciele. Członek honorowy polskiej loży szyderców. W wolnym czasie zajmuje się etymologią.  Zapraszamy na interaktywne spotkanie z twórczością wybitnego poety z perspektywy 6-latka. Kazio z wdziękiem i znaną sobie wadą wymowy opowie o swoich problemach związanych z czytaniem poezji Tuwima. Na nowo zinterpretuje jego wiersze, a także podda je głębokiej analizie, by na koniec samemu stać się „wielkim" poetą. Wszystko z duża dawką humoru i zabawy.

Kazio Sponge to więcej niż gadająca lalka. Za swoje gadulstwo otrzymał m.in. Nagrodę  Kulturalną „Gazety Wyborczej – Wrocław" WARTO 2016, a także wyróżnienia na 8. Festiwalu Komedii „Szpak" w Szczecinie, 44. Międzynarodowym Kampusie Artystycznym FAMA w Świnoujściu oraz 20. Mazurskim Lecie Kabaretowym „Mulatka" w Ełku.

 Stacja Kino bajka / seans animacji
Przyjazd: 13.00
Odjazd: 15.00

Na ostatniej stacji pokażemy dzieciom przepiękne polskie animacje z lat od 50 tych do 80 tych. Cykl retro bajek zrealizowanych nie tylko na podstawie wierszy Julina Tuwima, prosto ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz Studia Miniatur Filmowych w Warszawie.

Na grę miejską obowiązują zapisy: anna.borowska@ckagora.pl
Zainteresowanych warsztatami prosimy o informacje mailową: anna.borowska@ckagora.plWięcej CZYTAJ TUTAJ i na FB

Projekt  jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty-dodaj do ulubionych 2017".

REKLAMA

To może Cię zainteresować