Prezes wrocławskiego ZOO pierwszym Polakiem w zarządzie WAZA

Bartosz Tomczak, mat. prasowe | Utworzono: 14.09.2017, 16:27 | Zmodyfikowano: 14.09.2017, 16:27
A|A|A

fot. materiały prasowe

Radosław Ratajszczak jest związany ze stowarzyszeniem od 2007 roku i dotychczas odpowiadał za finanse. Druga kadencja w zarządzie WAZA to przede wszystkim docenienie jego osoby jako menedżera i działacza na rzecz ochrony gatunkowej zwierząt. To także osoba, która od 18 lat działa w międzynarodowych organizacjach, gdzie zajmuje wysokie i odpowiedzialne stanowiska. Jest członkiem zarządu EAZA, Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, a także trzech grup specjalistów IUCN – Conservation Planning Specialist Group, Primate Specialist Group i Wild Pig Specialist Group oraz członkiem trzech Komisji EAZA – European Endangered Species Programmes (EEP) zarządzającej programami hodowlanymi, Pomocy Technicznej w ramach której wykonuje funkcję mentora dla ogrodów starających się o członkostwo w EAZA i Komisji Ochrony koordynującej prace w zakresie ochrony gatunkowej w środowiskach naturalnych. Zasiadał również w Radzie Nadzorczej Międzynarodowego Systemu Informacji o Gatunkach Species 360 i Państwowej Radzie Ochrony Przyrody przy Ministerstwie Środowiska.

Ponadto od 30 lat angażuje się w badania i ochronę gatunkową zwierząt. Jest autorem 5 książek o rzadkich i ginących gatunkach zwierzętach oraz ponad 50 artykułów naukowych i popularnonaukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i specjalistycznych czasopismach zagranicznych. To również twórca scenariusza i realizator 25-odcinkowego cyklu filmów „Ogrody zoologiczne Europy”, a także cyklu „Zoo story”.

Prywatnie to prawdziwy miłośnik zwierząt i pasjonat swojego zawodu, który godzinami potrafi czarować opowieściami o zwierzętach.

Wrocławskie ZOO należy do WAZA od początku istnienia stowarzyszenia, więc od 1935 r., a ówczesne Breslau ZOO było jednym z inicjatorów jego powstania. W powojennej historii warto odnotować konferencję WAZA, która odbyła się we Wrocławiu w 1986.

REKLAMA

To może Cię zainteresować