Znamy finałową siódemkę nominowaną do Angelusa

Radio RAM, Wiktoria Talaga, BT | Utworzono: 07.09.2017, 15:50 | Zmodyfikowano: 07.09.2017, 15:50
A|A|A

fot. materiały prasowe

Aż dwie polskie książki znalazły się wśród siedmiu finalistów tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. To „Galicyanie”, imponujący debiut Stanisława Aleksandra Nowaka, dziennikarza z Wrocławia oraz „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” Moniki Sznajderman. W gronie nominowanych znaleźli się także autorzy z Bośni, Rosji, Rumunii i Ukrainy. 

O doborze nominowanych pozycji opowiada Ireneusz Grin, jeden z członków jury:

- Nie tylko wybieramy książkę do nagrody, ale też rekomendujemy szerszemu gronu czytelników. Każda z tych książek jest warta tego aby się nad nią nachylić i żadna z nich nie pozostawi obojętnym. Jestem o tym przekonany.

Polski autor jeszcze nigdy nie sięgnął po przyznawanego od 2006 roku Angelusa.
- Pewien austriacki pisarz, który nosi nazwisko - Pollack, był parę lat temu laureatem, więc w tym sensie Polak już zwyciężył, natomiast rzeczywiście żadnego polskiego pisarza do tej pory nie nagrodziliśmy główną nagrodą. Statystycznie szansa jest wysoka, bo jest dwóch polskich pisarzy spośród siedmiu -
mówi prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

Nominowani do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”:

1. Filip Florian, Dni króla, Wydawnictwo Amaltea, tłum. Radosława Janowska-Lascar
2. Andrij Lubka, Karbid, Warsztaty Kultury w Lublinie, tłum. Bohdan Zadura
3. Stanisław Aleksander Nowak Galicyanie, Wydawnictwo W.A.B.
4. Oleg Pawłow, Opowieści z ostatnich dni, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, tłum. Wiktor Dłuski
5. Faruk Šehić, książka o Unie, Biuro Literackie, tłum. Agnieszka Schreier
6. Monika Sznajderman Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna, Wydawnictwo Czarne
7. Andrea Tompa, Dom kata, Książkowe Klimaty, tłum. Anna Butrym

Laureata poznamy podczas uroczystej gali w Teatrze Capitol. Autor nagrodzonej książki otrzyma statuetkę projektu Ewy Rossano oraz 150 tysięcy złotych. W przypadku gdy Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus trafi w ręce zagranicznego pisarza, osobną nagrodę za przekład (20 tys. zł) odbierze tłumacz. Funduje ją Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa z Wałbrzycha. Na gali przekonamy się również, kto otrzymał Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej.

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Miasto Wrocław. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Jej celem jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności.

Do każdej edycji są zgłaszane pierwsze wydania książek, które ukazały się w poprzednim roku, a ich autorzy pochodzą z jednego z krajów Europy Środkowej (Albani, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry).

Przypomnijmy, że pierwszym laureatem został w 2006 roku ukraiński pisarz i poeta Jurij Andruchowycz, w kolejnych latach laur odbierali także m.in. Austriak Martin Pollack, Węgier Péter Esterházy, Białorusinka Swietłana Aleksijewicz czy – w minionym roku – rumuński pisarz Varujan Vosganian.

REKLAMA

To może Cię zainteresować