Warsztaty choreograficzne w Wiedniu zmieniające świat!

Piotr Bartyś, Materiały Aleksandry Osowicz | Utworzono: 22.08.2017, 14:42 | Zmodyfikowano: 22.08.2017, 14:42
A|A|A

Ola Osowicz (w środku) podczas jednego ze spektakli / fot. Karolina Miernik

Ola Osowicz właśnie go zdobyła.

Europejski program stypendialny danceWEB to pięciotygodniowy program szkoleń zawodowych dla młodych tancerzy i choreografów. Jest on organizowany co roku na przełomie lipca i sierpnia w Wiedniu, w ramach festiwalu ImPulsTanz – Vienna International Dance Festival. W tym roku spośród 920 aplikacji z 59 krajów tylko 68 kandydatów otrzymało zaproszenie do udziału w międzynarodowym szkoleniu swoich umiejętności zawodowych – Ola Osowicz była  jedną z nich. W sumie z Polski na kurs przyjęto dwóch tancerzy.

Od 1984roku "ImPulsTanz" jest jednym z największych festiwali tańca współczesnego na świecie. Tysiące profesjonalnych tancerzy, choreografów, nauczycieli i miłośników tańca z całego świata spotyka się tutaj, aby inspirować się nawzajem, tworzyć, poszukiwać i przemieniać. Wiedeń staje sie wówczas centrum tańca współczesnego i performance. To Mount Everest marzeń dla każdego tancerza. Nie wystarczy samemu się zgłosić, potrzebne są trzy rekomendacje uznanych artystów o światowej renomie. Nasz gość walczył o uczestnictwo w tych warsztatach  4 lata. 

 Ola była gościem "Muzycznego ja" wkrótce po tym, kiedy dowiedziała się, że jedzie. Teraz naszą rozmowę zaczynamy od księgi, którą otrzymała na początku warsztatów:

 

A poza tym  jednym - o którym Ola właśnie opowiedziała - jeszcze około 120 warsztatów i pięć ścieżek twórczych.

Uzasadnionym wydaje sie pytanie, jakie możliwości takie spotkanie daje i czy inaczej w tej chwili nasz gość patrzy na pracę choreografa:

Ola Osowicz jest absolwentką szkoły teatralnej Forum Danca, PEPC Choreographic Creation, Dance Research and Training w Lizbonie oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od wielu lat równolegle rozwija swoje zainteresowania w dziedzinie sztuk wizualnych, tańca i pracy kuratorskiej. Pierwszy kontakt z tańcem miała w 1995 roku. Od tego czasu występowała na deskach wielu teatrów repertuarowych : m. in.: Teatr Muzyczny Capitol (Wrocław), Opera Bałtycka (Gdańsk), Nowy Teatr (Warszawa) oraz niezależnych przestrzeni artystycznych m.in.: Galeria BWA Awangarda (Wrocław), Art Station Foundation (Poznań) , Teatro do Bairro (Lizbona), Espaco Alkantara (Lizbona), Eira (Lizbona), O Espaco do Tempo (Montemor o Novo), Dock 11 (Berlin), PortIZMIR3 (Izmir), TRAFO (Budapeszt), PACT Zollverein (Essen).

Jest współtwórczynią nowatorskiego festiwalu ruchu - "Rusza Festiwal" we Wrocławiu oraz Festiwalu Z Polski w San Sebastian . Współpracowała z festiwalami takimi, jak: Avant Art, Malta, Międzynarodowe Spotkania Teatrow Tańca, Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego, Alkantara Festival, FIMFA, Cumplicidades, Guidanca czy1 andar- Mostra de Criadores Emergentes. Jej prace fotograficzne były prezentowane w kraju i zagranicą, m.in. w formie wystawy indywidualnej podczas Sztuki w Mieście we Wrocławiu czy na „Solo Camp Project” na Festiwalu Stary Browar Nowy Taniec Malta 2014 r.

Od 2007 roku uczy warsztatowo improwizacji i poszukiwania własnego ruchu (Trenuje Sztukę w Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu/ Centrum Inicjatyw Artystycznych/Akademia Ruchu/1001 Dancas). Dodatkowo od 2 lat prowadzi warsztaty ruchowe dla osób sparaliżowanych fizycznie i niepełnosprawnych intelektualnie współpracując przy tym z wrocławskimi ośrodkami szkolno-wychowawczymi, pogotowiem opiekuńczym oraz centrum neuropsychiatrii na ulicy Białoszewskiej.

Wszystkie fotografie - Karolina Miernik

REKLAMA

To może Cię zainteresować