Pracownicy z Ukrainy podbijają rynek w powiecie 0ławskim

Dorota Kuźnik, mk | Utworzono: 28.07.2017, 15:08 | Zmodyfikowano: 28.07.2017, 15:08
A|A|A

Fot. Pixabay License

Głównym powodem jest obecność dużych przedsiębiorstw. -Te przy aktualnej, bardzo niskiej stopie bezrobocia, bez wsparcia pracowników z zagranicy nie dałyby sobie rady - tłumaczy ekspert z agencji OTTO Work Force Tomasz Dudek:                                                                                                                       

Z danych Oławskiego powiatowego urzędu pracy wynika, że liczba zarejestrowanych pracowników z zagranicy, już teraz zrównała się z tą z końca 2016 roku. To pokazuje, że w grudniu może sięgnąć nawet blisko dziesięciu tysięcy osób. Marek Pasztetnik z Zachodniej Izby Gospodarczej mówi jednak, że obywateli Ukrainy pracujących na tym terenie już dziś jest nawet dwukrotnie więcej:
 Jak wynika z najnowszych danych raportu "Imigranci Wsparciem dla Rynku Pracy i Rozwoju Przedsiębiorstw", aż 94% Ukraińców przyjeżdża do Polski ze względu na zarobki. Prawie połowa wiąże swoją przyszłość z pozostaniem w Polsce na stałe. Nie potwierdzają tego statystyki Powiatowego Urzędu Pracy.  -Przyrost faktycznie jest zauważalny gołym okiem - mówi jego dyrektor Ryszard Kosowicki:                                                                                                                          
Choć na razie są to prace, które zwykle nie wymagają szczególnych kwalifikacji, już za kilka lat to może się zmienić. Jak wynika ze wspomnianego już raportu, aż 91% zatrudnionych obywateli Ukrainy nie pracuje na stanowiskach zgodnych z ich wykształceniem.

REKLAMA

To może Cię zainteresować