Rekordowe półrocze na wrocławskim lotnisku

Bartosz Tomczak, na podstawie mat. prasowych | Utworzono: 07.07.2017, 11:12 | Zmodyfikowano: 07.07.2017, 11:12
A|A|A

fot. materiały prasowe

Od stycznia do czerwca tego roku Port Lotniczy Wrocław odnotował wzrosty we wszystkich segmentach ruchu. Ogromna popularnością cieszyły się międzynarodowe połączenia niskokosztowe, które wybrało o 17,5% więcej pasażerów, a także loty do największych europejskich hubów przesiadkowych. Tu wzrost wyniósł 7,2%. W sumie w pierwszym półroczu 2017 roku z usług wrocławskiego lotniska skorzystało prawie 1,298 mln podróżnych. To o ponad 200 tys. więcej niż w 2016 roku. 

- Wszystko wskazuje na to, że na koniec tego roku osiągniemy prognozowany wynik 2,8 mln obsłużonych pasażerów, a być może nawet go przekroczymy. Sprzyja temu obecna siatka połączeń, w której do dyspozycji podróżnych jest rekordowa liczba, prawie 70 połączeń, wśród których jest kilka nowości m.in. Lizbona, Lwów, Reykjavik, Tel Awiw oraz Palma na Majorce. Przyczyni się do tego również rekordowy zimowy rozkład, w którym znajdzie się wiele nowych kierunków. -  mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. 

Na południe za nieduże pieniądze

Pierwsze półrocze przyniosło duży wzrost liczby pasażerów korzystających z połączeń na południe Europy. Jest to widoczne zwłaszcza w wypełnieniach samolotów lecących do Włoch, Hiszpanii czy Portugalii.

Średnie wypełnienie samolotu:

  • Teneryfa 94%
  • Malaga 93%
  • Lizbona 93%
  • Rzym 92%
  • Mediolan 92%
  • Madryt 91%

- Kierunki południowe przyciągają zwłaszcza osoby szukające wypoczynku w nieco cieplejszych krajach niż Polska. Wszystko jednak wskazuje na to, że tendencja ta utrzyma się nie tylko przez całe lato. W zimowej siatce lotów pojawią się nowe połączenie na południe Europy. Z Wrocławia będzie można polecieć m.in. na Sycylię czy do Neapolu. – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław. 

Wśród tanich połączeń cały czas dużą popularnością cieszą się loty do Wielkiej Brytanii. Wypełnienia samolotów lecących do Londynu, Bristolu, East Midlands czy Glasgow wyniosły średnio 92%. Od jesieni będzie można polecieć również na lotnisko Leeds/Bradford oraz do Edynburga.

Natomiast rekordowy wzrost popularności osiągnęły w ostatnim półroczu połączenia do Birmingham – o prawie 78%, na Maltę – 65% i do Oslo Torp o ponad 25%.

Połączenia sieciowe w górę

Pierwszych sześć miesięcy tego roku przyniosło również zwiększenie liczby pasażerów lecących do największych europejskich hubów przesiadkowych. Było ich w sumie ponad 180,5 tys. To o ponad 12 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Szczególnie duża liczba podróżnych wybierała loty do Düsseldorfu. Było ich więcej o 57,6%.

- W tym segmencie przewidujemy dalszy wzrost. W jesiennej siatce lotów pojawią się bowiem kolejne nowe kierunki. Będzie wśród nich połączenie do Zurychu oraz aż osiem dodatkowych połączeń tygodniowo do Frankfurtu. – mówi Jarosław Sztucki. 

Wzrost odnotowały także połączenie krajowe – o 28,4%. Wciąż nie słabnie popularność lotów do Warszawy. Liczba pasażerów wybierających to drugie połączenie wzrosła o 72,5% w stosunku do tego samego okresu 2016 roku.

 

Popularne czartery

Ostatnie półrocze przyniosło także duży wzrost liczby podróżnych wybierających loty czarterowe. Było ich więcej o 72 tysiące, czyli aż o 28,9%.

- W tym roku wcześniej niż zwykle ruszył sezon czarterowy. Poza tym, już w czerwcu dostępne były wszystkie planowane połączenia w tym segmencie. Z pewnością na wzrost zainteresowania nimi miała wpływ również większa liczba tego typu rejsów oraz duży wybór kierunków, jaki pasażerowie wrocławskiego lotniska mają w tym sezonie. - dodaje Jarosław Sztucki.

W ofercie biur podróży znalazło się ponad 20 kierunków czarterowych z wylotem z Wrocławia. Są wśród nich m.in.: Egipt (Hurghada), Turcja (Antalya) oraz Grecja (Rodos, Zakynthos, Korfu, Heraklion i Kreta) oraz Hiszpania (Majorka), a także tegoroczne nowości - albańska Tirana  i grecka Kefalonia.

Czerwiec również najlepszy

Wzrostową tendencją wrocławskiego lotniska potwierdzają również jego wyniki z czerwca tego roku. Tu także widoczny jest wzrost liczby pasażerów, który wyniósł 17,2%. W tym miesiącu było ich blisko 280 tys. To o ponad 41 tys. osób więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i najlepszy wynik w skali miesiąca w tym roku. Więcej było też podróżnych korzystających z tanich połączeń międzynarodowych – o 22,1% oraz lotów czarterowych. W tym wypadku wzrost wyniósł ponad 16,1%.

REKLAMA

To może Cię zainteresować