Oskarowy stradivarius we Wrocławiu

Monika Jaworska | Utworzono: 12.05.2017, 20:50
A|A|A

zdj. elizabethpitcairn.com

Elizabeth Pitcairn we Wrocławiu, jedynym polskim mieście które odwiedzi, zakończy europejskie tournée, podczas którego koncertuje z pianistką - profesor Louise Thomson z Chapman University w Południowej Kalifornii. We Wrocławiu obie artystki spotkają się z uzdolnioną muzycznie młodzieżą oraz poprowadzą warsztaty mistrzowskie dla uczniów szkoły muzycznej im. Karola Szymanowskiego. 

Koncert Elizabeth Pitcairn odbędzie się w samo południe w niedzielę w Narodowym Forum Muzyki. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W repertuarze na skrzypce i fortepian znajdą się sonaty Mozarta, Mendelssohna i Franka oraz utwory Sarasate’a.

To wyjątkowa okazja, aby usłyszeć niezwykłe brzmienie stradivariusa, a jednocześnie pomóc uzdolnionej muzycznie wrocławskiej młodzieży. Elizabeth Pitcairn jest dyrektorem amerykańskiej prestiżowej szkoły muzycznej Luzerne Music Center, której ideą jest umożliwienie uzdolnionym muzycznie dzieciom z całego świata kształcenia się pod kierunkiem wybitnych muzyków. Równie ważną częścią aktywności artystki jest zdobywanie funduszy pozwalających młodym talentom na naukę w LMC.

Dochód z koncertu w Narodowym Forum Muzyki w całości zostanie przeznaczony na wyjazd uzdolnionej grupy uczniów z Wrocławia do Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. Pamiątkowe bilety-cegiełki w cenie 500 złotych podpisane przez artystki do odebrania bezpośrednio przed koncertem w Narodowym Forum Muzyki. 

Karierę Elizabeth Pitcairn zainspirował dziadek, gdy na 16 urodziny podarował jej „Purpurowego Stradivariusa” – skrzypce, które osiągnęły rekordową wtedy cenę 1,7 miliona USD podczas licytacji w domu aukcyjnym Christie’s. Pasjonująca transakcja stała się inspiracją dla twórców filmu „Purpurowe skrzypce”, który opowiada o wędrówce przez wieki obdarzonych nadzwyczajnym dźwiękiem skrzypiec. Z Cremony do Wiednia, Oksfordu, Szanghaju, w końcu do Montrealu na licytację. Film został nagrodzony Oskarem za muzykę.

Elizabeth przez wiele lat ukrywała posiadanie niezwykłego instrumentu i dopiero po blisko 30-letniej nauce pod kierunkiem najwybitniejszych nauczycieli gry na skrzypcach pojawiła się publicznie na arenach koncertowych świata. Uważa swoje skrzypce za najbardziej inspirującego przewodnika i przyjaciela. 

14 maja, godz. 12.00, NFM, plac Wolności 1

REKLAMA

To może Cię zainteresować