Kacza rodzina w centrum Wrocławia

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 03.05.2017, 11:15
A|A|A

zdj. kadr z filmu na YT

Kasia i Paweł, jak co dzień wybrali się na spacer ulicami miasta. Tuż przy zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i Krupniczej, w okolicy przejścia dla pieszych pojawiła się mama kaczka wraz z niewielkimi pisklętami. Kierowcy zareagowali w porę i nie doszło do tragedii:

- Paweł wskoczył na jezdnie i zatrzymał samochody. Nie mieliśmy pojęcia skąd zwierzęta się tam znalazły, ale powędrowały w stronę ulicy św. Antoniego. Myślę, że tam już były bezpieczne. Pytanie tylko, co robić w takich sytuacjach? - pyta naszą redakcję Kasia.

- Dzwoniliśmy do ekopatrolu Straży Miejskiej, ale nikt nie odbierał telefonu. Kiedyś spotkała nas podobna sytuacja, ale z łabędziem na jezdni. Również dzwoniliśmy wtedy do ekostraży, ale też telefon był głuchy. Chcieliśmy pomóc, ale nie wiedzieliśmy jak - opisuje sytuację nasza słuchaczka.

 

Postanowiliśmy przejść przez podobną procedurę. Na odebranie telefonu przez dyżurnego Straży Miejskiej czekaliśmy wytrwale przez ponad 6 minut i ostatecznie dowiedzieliśmy się, że kaczki najlepiej zostawić w spokoju. - Zazwyczaj prowadzi je matka i spokojnie dotrą do najbliższego kanału - wytłumaczyła nam dyżurna SM. - Podobnie zawsze radzi nam lekarz weterynarii - dodała.

Zadzwoniliśmy więc do jednej z przychodni weterynaryjnych na terenie Wrocławia, żeby potwierdzić te informacje. Rzeczywiście lekarz również poradził aby w takiej sytuacji w miarę możliwości wstrzymać ruch na jezdni i dać kaczkom spokojnie się oddalić. Na pewno sobie poradzą.

Jeśli natomiast w mieście spotkamy dzikie zwierze typu: wilk, ryś, niedźwiedź, żubr, foka, morświn to należy:

  • Skontaktować się z miejskim centrum zarządzania kryzysowego pod numerem: 71 340 70 00;
  • Niezwłoczne powiadomić dyrekcję ochrony środowiska: 71 340 68 07;
  • W przypadku nieskutecznego kontaktu z RDOŚ należy powiadomić straż miejską (numer alarmowy 986) lub gminną oraz w razie potrzeby także straż łowiecką lub nadleśnictwo;
  • W przypadku znalezienia rannego zwierzęcia wymagającego udzielenia pomocy weterynaryjnej oprócz ww. instytucji należy także powiadomić najbliższy ośrodek rehabilitacji zwierząt (wykaz dostępny na stronie GDOŚ);
  • W przypadku podejrzenia, że zwierzę padło ofiarą łamania prawa (kłusownictwo, celowe zabicie) należy niezwłocznie powiadomić policję;
REKLAMA

To może Cię zainteresować