Dyrygentka na dachu

Anna Fluder | Utworzono: 20.12.2007, 12:35 | Zmodyfikowano: 10.02.2009, 15:54
A|A|A

Ewa Michnik w 2003 r. (Fot. Bartosz Sadowski / Polska - Gazeta Wrocławska)

Podobno na początku kariery przebierała się Pani za chłopaka?

- Miałam krótko ścięte włosy i dyrygowałam w spodniach i fraku. Potem zrozumiałam, że to "udawanie chłopaka" jest śmieszne i nie ma znaczenia. Oczywiście, kobieta nie może się wyzywająco umalować i ubrana w mini stawać przed orkiestrą. Sama mówię studentkom, że dzisiejsza moda – krótkie bluzeczki, biodrówki i zgrabny brzuszek na wierzchu - jest nie najlepsza dla dyrygentek. Ale aż takich nauk, jak mój dziekan, im nie daję.

A co dziekan mówił?

- Przekonywał mnie, że to nie jest zawód dla kobiety. "W wieku lat trzydziestu będziesz wyglądała jak własna prababcia” - mówił. Bo dyrygentura to ciężka fizyczna praca. Poza tym dyrygenci, tak jak aktorzy, pracują twarzą, mimiką. Nie da się mieć kamiennej twarzy, gdy muzyka tragiczna czy radosna, prowokuje do tego, by uczucia i emocje się uzewnętrzniały. Profesor uważał też, że nie można sobie robić makijażu, bo dyrygenci spływają potem. Ale nie wiedział, że będą takie kosmetyki jak dziś, tusze do rzęs, które się nie rozpuszczą. On wyobrażał sobie pięknie pomalowaną kobietę i koszmarny widok, gdy dyryguje i wszystko spływa z jej twarzy.

Co Pani na to?

... A jeśli chcesz poznać odpowiedź na to i inne pytania przeczytaj cały wywiad. Będzie opublikowany w książce Jacka Antczaka i Anny Fluder "Wrocławianie" (Wydawnictwo Dolnośląskie).

Premiera 21 listopada 2008 roku.

Jak Maciej Łagiewski wjechał na wielbłądzie do Ratusza?

Kiedy Stanisław Bereś chciał znokautować Wojaczka?

Dokąd Bogusław Bednarek pędził karawanem?

Komu José Torres wiązał kozaki w fabryce butów?

Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w tej własnie książce. Jest to zbiór 30 wywiadów ze znanymi wrocławianami, które przeprowadzili Jacek Antczak i Anna Fluder. W pasjonujący sposób o swoich losach, pasjach i... Wrocławiu opowiadają: Bogusław Bednarek, Stanisław Bereś, Zofia Białoszewska, Alicja Chybicka, Andrzej Czamara, Robert Gonera, Erazm Humienny, Lech Janerka, Paweł Jarodzki, Wacław Juszczyszyn, Adolf Juzwenko, Marek Krajewski, Maciej Łagiewski, Andrzej Malicki, Ewa Michnik, Jan Miodek, ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, Arkadiusz Osiak, Leszek Pacholski, Dariusz Patrzałek, Krzysztof Pełech, Kinga Preis, Monika Słowik, Włodzimierz Suleja, José Torres, Zbigniew Walas, Mirosław „Klekot” Walczak, Maja Włoszczowska, Wojciech Wrzesiński, Maciej Zieliński.

Książka zawiera pełne teksty wywiadów udzielonych dziennikowi „Polska – Gazeta Wrocławska” i Radiu RAM oraz cztery rozmowy dotąd niepublikowane. Tekst uzupełniają fotografie rozmówców i płyta CD z fragmentami rozmów radiowych.

Jacek Antczak jest dziennikarzem i redaktorem w dzienniku „Polska – Gazeta Wrocławska”. Za reportaże otrzymał kilka prestiżowych nagród, m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Opublikował zbiór reportaży W Radwanicach najlepiej idą romanse (2004) i wywiad-rzekę Reporterka Rozmowy z Hanną Krall (2007). Jest także autorem tekstów piosenek zespołu Wolny Wybór. www.jacekantczak.info

Anna Fluder od 1999 roku związana jest z wrocławskim Radiem RAM, gdzie jest prezenterką, prowadzi audycje, programy tematyczne i przygotowuje serwisy informacyjne. Jak sama mówi, jej największą pasją są rozmowy przy mikrofonie.

 

REKLAMA