Nietota dla Ciebie – Natalia Przybysz i Raphael Rogiński

Radio RAM | Utworzono: 03.04.2017, 18:24
A|A|A

Kameralne wnętrza „Nietoty” będą gościć kolejne uznane nazwiska, różne gatunki muzyczne i różne wrażliwości – coś dla siebie znajdą nie tylko fani jazzu. Spodziewać się możemy zarówno wieczorów z mocnym, rockowym uderzeniem, jak i spokojniejszych, melancholijnych wieczorów, kojarzonych raczej z estetyką krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Pierwszy koncert z cyklu "Nietota dla Ciebie" odbył się 6 grudnia zainaugurował go Kwartet Leszka Możdżera, w którym oprócz lidera wystąpili najbardziej zapracowani jazzmani młodej trójmiejskiej sceny: saksofonista Piotr Chęcki, perkusista Sławomir Koryzno i basista Krzysztof Słomkowski. Koncert urzekł publiczność i pozostawił w pamięci niezapomniane chwile.

Kolejnymi koncertami z cylku „Nietota dla Ciebie” będą:

4 kwietnia (wtorek) godz 20:00
Natalia & Raphael

Natalia Przybysz – charyzmatyczna wokalistka i autorka tekstów. Kojarzona szeroko, jako wokalistka najlepszego polskiego zespołu soul i R&B „Sistars”. Po zawieszeniu zespołu Sistars, działalność Natalii możemy śledzić głównie pod nazwą NATU i NATALIA PRZYBYSZ gdzie poza kompozycjami i licznymi kolaboracjami producenckimi (Envee, Trębski, Zagórski, Zabrodzki) stała się liderem zespołu z niepowtarzalną energią, którą można poczuć podczas występów live. W 2015 r. artystka otrzymała Fryderyka w dwóch kategoriach – Album Roku za płytę „Prąd” i utwór roku – „Miód” oraz została nominowana do nagrody TVP Kultura – „Gwarancje Kultury”. Płyta Prąd osiągnęła status złotej i diamentowej płyty.

Raphael Rogiński to wszechstronnie uzdolniony gitarzysta, wykonawca, kompozytor, improwizator i animator kultury. Wykształcony jazzowo oraz klasycznie. Jest badaczem folkloru muzycznego, wszędzie szuka inspiracji i nie ogranicza siebie. Nazywany przez krytyków "człowiek fenomen". Silnie związany z kulturą i muzyką żydowską, która uwidacznia się w Jego twórczości, w takich zespołach jak Shofar i Cukunft. Jego kompozycje, improwizacje, interpretacje często towarzyszom najróżniejszym wydarzeniom artystycznym. Nie obca jest mu również muzyka Ameryki, blues'a i rock'a lat 60-tych, która przejawia się w zespole Wovoka. Najnowszy projekt Raphaela to Żywizna, czyli inaczej po kurpiowsku określenie na naturę.

W roku 2015 roku drogi Natalii i Raphaela skrzyżowały się i powstał Shy Albatross, który łączy muzycznie różne kultury – medium. Teksty zaczerpnięte z tradycji opowiadają o perspektywie kobiety, często postawionej w skrajnych sytuacjach. Tak więc obok lamentów, pieśni głodu i beznadziei, możemy usłyszeć teksty o kobietach gangsterach, czy obdarzonych paranormalnymi zdolnościami. Instrumentarium zespołu jest odzwierciedleniem tej podróży; usłyszymy tu cymbały, balafon, gitarę, mandolinę, wibrafon i inne. Tak samo stylistycznie słyszymy tu bluesa by doszukać się w nim muzyki Afryki, a irlandzkie romanse mieszają się z muzyką najdalszej prerii. Efekty można podziwiać na płycie Woman Blue, która została wydana w kwietniu 2016 rok. 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować