Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego

IAR | Utworzono: 13.02.2017, 11:03
A|A|A

Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę Grammy za album, prezentujący jego dzieła. Polskiego kompozytora uhonorowano w kategorii ''muzyka chóralna''. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Los Angeles. Statuetki ''Złotego Gramofonu'' należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie.
Dla polskiego kompozytora to kolejna ''Grammy Awards''. W 1988 roku otrzymał już statuetkę za ''II koncert Wiolonczelowy''. Album, za który tym razem Krzysztofowi Pendereckiemu wręczono to prestiżowe wyróżnienie, został nagrany studyjnie wraz z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Płyta jest przekrojem twórczości i dokonań Krzysztofa Pendereckiego.
Kategoria ''muzyka chóralna'' jest jedną z 82, w jakich przyznaje się statuetki ''Złotego Gramofonu''. W tym roku był do nich nominowany również polski śpiewak Mariusz Kwiecień.

fot ilustracyjne indianexpress.com

Adele i David Bowie to najwięksi wygrani 59. ceremonii rozdania muzycznych nagród Grammy. Uroczystość odbyła się w Los Angeles. Przyznaje je amerykańska Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji.

Jeszcze przed samą imprezą media spekulowały, że będzie to przede wszystkim rywalizacja pomiędzy Beyonce a Adele. Wygrała zdecydowanie brytyjska wokalistka. Jej produkcja ''25'' została płytą roku, albumem roku, a najlepszą piosenką - utwór ''Hello''.

Pięć statuetek złotego gramofonu pośmiertnie przyznano Davidowi Bowie za album ''Blackstar''. Beyonce mimo aż 9 nominacji wygrała tylko w dwóch kategoriach - najlepszy teledysk (do utworu "Formation") i najlepsza płyta album urban contemporary ("Lemonade").

Pod koniec ceremonii wspomniano artystów, których na zawsze pożegnaliśmy w ostatnim czasie. Bruno Mars muzycznie oddał hołd Prince'owi. Mini koncert Adele był poświęcony George'owi Michaelowi.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować