We Wrocławiu powstała nowa/stara koalicja

Przemysław Gałecki | Utworzono: 01.02.2017, 16:05
A|A|A

Podpisy zostały złożone. We Wrocławiu powstała nowa/stara koalicja - tworzy ją Klub Rafała Dutkiewicza i radni .Nowoczesnej. Ludzie Dutkiewicza i Petru głosują razem od kwietnia, co więc zmieni się teraz? Umowa oznacza kilka konkretnych zmian - już jutro w urzędzie pojawi się nowa wiceprezydent Wrocławia. Zostanie nią Magdalena Piasecka. Piasecka - w ubiegłym tygodniu prezes współpracującej z miastem fundacji Convention Bureau wstąpiła do .Nowoczesnej. W urzędzie zastąpi Annę Szarycz.

Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz: - Porozumieniem pokazujemy, że chcemy być razem, że jesteśmy blisko i że mamy pełną świadomość, że w Polsce po tej stronie sceny politycznej, która jest związana z opozycją parlamentarną, powinny się wydarzać ruchy łączące.

Czy oznacza to, że w kolejnych wyborach samorządowych będzie wspólny kandydat na prezydenta Wrocławia? Ryszard Petru, szef .Nowoczesnej nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi: - Będziemy szukać najlepszego kandydata, który będzie miał największe szanse - po pierwsze na wygranie, ale po drugie, to jest bardzo ważne, na to, żeby być dobrym gospodarzem miasta i porozumienie mówi o tym, że wszystkie takie rzeczy będziemy konsultować.

Koalicja ma w sumie 18 z 37 rajców we wrocławskiej radzie miasta.

"Świadomi obecnych zagrożeń dla swobód i wolności, w tym niezależności samorządu, w obawie przed destabilizacją w Radzie Miasta powołujemy Koalicję, która daje gwarancję poszanowania demokracji, praworządności i praw obywatelskich" - czytamy we wstępie umowy koalicyjnej, którą podpisał dziś prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i szef .Nowoczesnej Ryszard Petru.

A co na temat nowej/starej koalicji uważa opozycja? Marcin Krzyżanowski, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości: - Niewiele nowego dla Wrocławia z tego wyniknie. To jest raczej przyklejanie się do porażek i przyklejanie się do takiej bezbronności wobec wyzwań i problemów Wrocławia, czyli powietrze, korki.

U załączniku do umowy wpisano realizację takich projektów jak budowa Alei Wielkiej Wyspy i Mostu Wschodniego, budowa nowych linii tramwajowych, rozbudowa kolei aglomeracyjnej, rewitalizacja podwórek, czy opracowanie nowego ustroju Rad Osiedli.

Umowa koalicyjna mówi również o wspólnym głosowaniu w sprawach związanych z budżetem, absolutorium, czy z kierunkiem rozwoju miasta. W dokumencie wpisano również pracę nad programem teleopieki nad seniorami.

Co ważne, Rafał Dutkiewicz nie będzie kandydował na kolejną kadencję, więc być może .Nowoczesna, zacieśniając współpracę, liczy na poparcie jej kandydata do fotela prezydenta Wrocławia.

REKLAMA

To może Cię zainteresować