Wrocław: Kolejny łabędź zarażony ptasią grypą

Martyna Czerwińska | Utworzono: 21.01.2017, 13:25
A|A|A

Najpierw wirusa H5N8 wykryto w gospodarstwie hodowlanym pod Kudową Zdrój - tam wprowadzono szczególne ośrodki ostrożności jak maty nasączone specjalną substancją.

W przypadku dzikiego ptactwa w Zgorzelcu, czy we Wrocławiu nie ma takiej konieczności, ale warto podarować sobie spacery w tej okolicy. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zaleca ostrożność - mówi Grzegorz Suduł, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa:

"Myślę, że takie podstawowe zasady bezpieczeństwa, jakie każdy z nas musi zachować w przypadku kontaktu z takimi padłymi ptakami, to oczywiście nie dotykanie takiego ptactwa, powiadomienie wszystkich służb, no i oczywiście dbanie o podstawowe zasady higieny, czyli oczywiście mycie rąk."

Wirus nie jest groźny dla człowieka, ale istnieje obawa rozprzestrzenienia się choroby. We Wrocławiu wyłowiono jeszcze 2 martwe łabędzie - w tym przypadku czekamy jeszcze na wyniki badań. Natomiast w poniedziałek o 11:00 odbędzie się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w tej sprawie.

REKLAMA

To może Cię zainteresować