Rekordowy rok Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 16.01.2017, 21:53
A|A|A

zdj. Andrzej Owczarek

"Przede wszystkim w pierwszym półroczu to wystawa prezentująca zasobność niezwykłą skarbca Katedry Wrocławskiej - pokażemy to po raz pierwszy" - mówi Piotr Oszczanowski:

Największą popularnością w 2016 roku cieszyła się Panorama Racławicka, która przyciągnęła ponad połowę wszystkich odwiedzających.

"Już od jutra będzie można podziwiać natomiast niezwykły piętnastowieczny zabytek, jakim jest kwatera ołtarzowa ze sceną zaślubin Marii i postacią św. Katarzyny Aleksandryjskiej" - mówi kurator wystawy 
Agnieszka Patała:

"Obrzęd zaślubin do soboru trydenckiego odbywał się przed portalem kościoła, dlatego wszystkie te sceny przedstawiane były na tle portali na zewnątrz kościołów. Z drugiej strony na rewersie mamy przedstawienie świętej Katarzyny, tym niemniej jest ona pozbawiona głowy"

W tym roku po raz pierwszy zaprezentowane zostaną również - w drugiej połowie roku - największe dzieła Lukasa Cranacha starszego. Zostaną one zaprezentowane w związku z pięćsetną rocznicą ogłoszenia przez Marcina Lutra swoich 95 tez, które stały się początkiem schizmy w Kościele Katolickim.

REKLAMA

To może Cię zainteresować