Wrocławian walka o czyste powietrze

Przemysław Gałecki | Utworzono: 11.01.2017, 17:28
A|A|A

zdj. Przemysław Gałecki

Dziś ze swoimi postulatami do wrocławskiego magistratu przyszli społecznicy, którzy żądają natychmiastowego przygotowania kompleksowego programu walki ze smogiem.

- Dzięki temu uporamy się z tym problemem w 5-6 lat a nie w 50. Kompleksowe działania. Wymiana pieców z jednoczesną termomodernizacją budynków, podłączanie do elektrociepłowni, która jest najbardziej efektywną - tłumaczy Maciej Słobodzian z Partii Zieloni.

Także przygotowanie osłon dla najuboższych, których nie stać na ogrzewanie np. gazem. Dziś we Wrocławiu warunki są nieco lepsze niż wczoraj. O poranku w powietrzu było około 107 ug pyłu PM10. W Katowicach i Krakowie około 350.

W ostatnich dniach poziom dopuszczalnych stężeń pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzo(a)pirenu był zdecydowanie powyżej normy. 

- Chcielibyśmy, żeby straż miejska przyjeżdżała szybciej i pracowała dłużej, żeby w tych godzinach, kiedy najbardziej intensywnie dym unosi się z wrocławskich kominów, straż miejska reagowała jak najszybciej - mówi Aleksander Obłąk z Akcji Miasto.

Według wyliczeń Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce w wyniku chorób spowodowanych smogiem umiera rocznie 35 tysięcy osób.

Nie damy się smogowi. Przypominamy, że wspólnie z Dolnośląskim Alarmem Smogowym prowadzimy akcję kontroli jakości powietrza w miejscowościach gdzie nie ma zainstalowanych pyłomierzy. Zgłaszać można się na radiowroclaw.pl (TUTAJ).

REKLAMA

To może Cię zainteresować