Jest decyzja ws. Teatru Polskiego

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 21.12.2016, 13:19
A|A|A

Kompromis między zwaśnionymi stronami zakłada, że w miejsce dyrektora powołano by zarząd dwuosobowy. Zasiadałby w nim dyrektor administracyjny oraz artystyczny. Aby jednak podobny scenariusz mógł być realny, potrzeba zgody ministerstwa kultury, mówi marszałek województwa Cezary Przybylski.

- Mówiliśmy o dyrektorze artystycznym rozpatrując różne warianty, w tym również możliwość pozostania Cezarego Morawskiego na stanowisku dyrektora naczelnego.

Marszałek dodał również, że będzie próbował przekonać Cezarego Morawskiego do odstąpienia od zamiaru zwolnienia 12 pracowników Teatru Polskiego, ale decyzja ostatecznie i tak będzie należała do dyrektora:

- Pracodawcą jest dyrektor teatru. Zgodnie z prawem jest jeden pracodawca, to dyrektor tej instytucji. Kwestie związane ze stosunkiem pracy należą do pracodawcy.

Z tych ustaleń po części zadowoleni są aktorzy protestujący, bo ich zdaniem, większość sztuk z repertuaru nie będzie mogła być wystawiona bez aktorów, którzy mogą niedługo stracić pracę, mówi Igor Kujawski:

- Ta czwórka jest trzonem naszego zespołu i twarzami naszego zespołu. Absolutnie cały poprzedni repertuar, poza dwiema farsami i sztukami małoobsadowymi, jest do kosza. Łącznie z Dziadami, ze wszystkim. Do kosza.

Jak widać konflikt nadal nie jest rozwiązany, bo zdania w sprawie kompromisu nadal są podzielone, wynika z komentarza Stanisława Melskiego, aktora, który popiera Cezarego Morawskiego:

- Tak żeby tutaj nie sugerować, że są jakieś rozwiązania. One są w dyskusji, bo jest trudna sytuacja w teatrze. Jeżeli nie będzie akceptacji jak to w tej chwili jest, to rozmowy są bezprzedmiotowe.

REKLAMA

To może Cię zainteresować