Dutkiewicz: Nie będę kandydował w 2018 roku

Przemysław Gałecki | Utworzono: 24.11.2016, 14:36
A|A|A

Dzisiejsza sesja miała być burzliwa choć nie z tego powodu - radni mieli się spierać wyłącznie o pieniądze. Budżet Wrocławia po raz pierwszy przekroczy 4 miliardy złotych, ale nie ta informacja wydaje się najważniejsza.

Rafał Dutkiewicz w pewnym momencie wszedł na mównicę i wygłosił oświadczenie do radnych. Z jednej strony mówił o zadowoleniu ze zmian we Wrocławiu, z przebiegu Europejskiej Stolicy Kultury, ale też o swoim rozczarowaniu, że we Wrocławiu do głosu dochodzą ruchy nacjonalistyczne i antydemokratyczne.

W pewnym momencie Dutkiewicz stwierdził, że nie będzie kandydował w wyborach w 2018 roku. Po oświadczeniu wyszedł z sali.

Dutkiewicz wyraźnie wzruszony powiedział, że rok Europejskiej Stolicy Kultury był niezwykłym wydarzeniem, które powinno być początkiem kolejnych zmian. Kolejne dwa lata zamierza poświęcić na rozwój miasta związany z komunikacją miejską, oraz poprawą jakości życia:

- Wrocław potrzebuje odnowy. Kulturalnej, społecznej i politycznej. Będziemy pracować nad tą odnową Wrocławia do roku 2018. Ja w tych wyborach startować nie będę.

Odniósł się także do kandydatur jakie pojawią się na stanowisko prezydenta Wrocławia za dwa lata:

"Chcę powiedzieć, co jest dla mnie ważne, jakie postawy cenię. Mam nadzieję, że wrocławianie wiedzą o tym, że cenię otwartość, tolerancję, szacunek. Szacunek dla mniejszych, słabszych, dla innych. Szacunek dla mniejszości etnicznych, religijnych także seksualnych. Cenię otwartość na dyskusje i na inne światopoglądy. Chcę jednak również powiedzieć, że dobrze wiemy we Wrocławiu, iż są granice tolerancji, nie wolno tolerować nienawiści, nie wolno tolerować rasizmu i nacjonalizmu. I to jest pierwsze moje oświadczenie.

Mieszkam we Wrocławiu od kilkudziesięciu lat, tutaj rozpocząłem studia. Chcę Państwu powiedzieć że nie widziałem w historii mojego wrocławskiego życia tak gęstego i wspaniałego roku jak rok 2016. Jestem dumny z mojego miasta, jestem dumny z tego, że rokiem Europejskiej Stolicy Kultury ufundowaliśmy Wrocławiowi tak wspaniały rozwój. Kiedyś nam się wydawało, że rok Europejskiej Stolicy Kultury będzie zwieńczeniem, dziś widzimy, że jest wspaniałym początkiem. Ciąg dalszy wyznaczymy tym, o czym rozmawiamy od dłuższego czasu - ekologicznym, zielonym rozwojem naszego miasta, czego symbolicznym świadectwem jest aplikacja, którą skierowaliśmy do Brukseli, start w konkursie na Zieloną Stolicę Europy. Wrocław jest miastem wspaniałym, są w nim jednak napięcia, także w roku 2016. Są w nim nadmierne i niepotrzebne napięcia. Te napięcia pokazują, że tak jak i Polska Wrocław potrzebuje odnowy kulturalnej, społecznej i politycznej. Będziemy kształtować tę odnowę. Sądzę, że dzisiaj powinienem już Państwu powiedzieć, że będziemy pracować nad tą odnową Wrocławia do roku 2018. W 2018 roku przyjdą kolejne wybory samorządowe. Ja w tych wyborach startować nie będę. I to jest drugie moje oświadczenie.

Trzecie oświadczenie jest bardzo krótkie - z całą pewnością będą kandydaci. Oświadcza, że nie będę ich oceniał, nie będę ich w żaden sposób komentował. Być może jedną z tych osób będę popierał przed wyborami w roku 2018. Bardzo Państwu dziękuję."

Rafał Dutkiewicz jest prezydentem Wrocławia od 14 lat. Po raz pierwszy został wybrany w 2002 roku i jako kandydydat popierany przez byłego prezydenta miasta, Bogdana Zdrojewskiego oraz PO zwyciężył w drugiej turze z Lidią Geringer de Oedenberg (kandydatkę SLD-UP). Drugie zwycięskie wybory przyniósł rok 2006, wówczas startował jako kandydat niezależny, ale z poparciem PO i PiS, wygrywając w pierwszej turze (84,53 proc. głosów, frekwencja 40,04 proc.). Po raz trzeci wygrał w 2010 roku zdobywając 72 proc. głosów przy frekwencji 39,14 proc.

REKLAMA

To może Cię zainteresować