LUX: przegląd filmów nominowanych

Radio RAM | Utworzono: 23.11.2016, 09:22
A|A|A

Wśród dotychczasowych faworytów LUX Prize była m.in „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Wyselekcjonowane przez jurorów filmy kandydują co roku do miana najlepszego obrazu, poruszającego najbardziej istotne dla Unii Europejskiej problemy. Decydujące głosy na finałową trójkę oddają członkowie Parlamentu EUropejskiego. Na stronie LUX Prize głosować mogą także obywatele. Każdy z finałowych filmów pokazywany jest podczas serii pokazów w wielu unijnych miastach. We Wrocławiu przeglądy organizowane są przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Kinie Nowe Horyzonty. 

W tym roku w finale LUX znalazły się trzy filmy. W tym roku nagrodę główną otrzymał „Toni Erdmann”. Hit festiwali w Cannes, czy Wrocławiu, nominowany do pięciu Europejskich Nagród Filmowych komediodramat Mareny Ade opowiada o trudnej relacji ekscentrycznego ojca i pracującej w korporacji córki. Pokaz zaplanowano w czwartek o godzinie 19:00. 

Dzień wcześniej, 22 listopada, o tej samej porze, przegląd rozpocznie się projekcją tunezyjskiego finalisty, filmu „Otwierając oczy”. To portret młodej Arabki w przededniu rewolucji. Debiut filmowy Leyli Bouzid wypełniają buntownicze pieśni, które śpiewa główna bohaterka.

Przegląd zakończy piątkowy pokaz „Życia kabaczka”. To nakręcony przez Claude'a Barrasa techniką animacji poklatkowej film poruszający są trudne tematy, z którymi mają do czynienia dzieci - alkoholizm, nadużycia, przemoc. W mądry i ciepły sposób pokazuje sposób, w jaki odbudowują swoje życie i znajdują nowy, dobry dom.

Wstęp na seanse jest wolny, trzeba odebrać wejściówki w kasie Kina Nowe Horyzonty. Każdą z projekcji poprzedzi wstęp, a na zakończenie, w piątek po seansie „Życia kabaczka”, dyskusja z udziałem krytyków filmowych: Piotra Czerkawskiego i Adama Kruka. Wszystkie wieczory poprowadzi autor Strefy Kina Radia RAM, Ian Pelczar. 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować