30 czerwca – otwarcie biennale sztuki europejskiej JCE

Radio RAM | Utworzono: 27.06.2016, 16:38
A|A|A

fot. mat. prasowe

We Wrocławiu rozpoczyna się Biennale Młodej Sztuki Europejskiej (Jeune Création Européenne), unikatowa wystawa promująca aktualne trendy w młodej sztuce. Polscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć prace 56 artystów z Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Francji, Polski, Łotwy i Danii. Dla zwiedzających wystawa będzie dostępna do 31 lipca. W Polsce organizatorem wydarzenia jest wrocławska Galeria Miejska.

Biennale Młodej Sztuki Europejskiej to międzynarodowy projekt artystyczny prezentujący najnowsze tendencje sztuki europejskiej. Od 2000 roku wydarzenie odbywa się w całej Europie i ma formułę wystawy podróżującej. Jej założeniem i główną ideą jest wymiana artystyczna pomiędzy krajami europejskimi. Wystawa skupia się na prezentacji twórczości charakteryzującej pokolenie artystów do 35. roku życia. Wielu z nich to młodzi twórcy, absolwenci szkół artystycznych, inni od lat poruszają się na rynku sztuki, jednak nie są związani na stałe z żadną galerią czy instytucją artystyczną. Biennale, oparte na ich wzajemnej współpracy, stało się platformą wymiany artystycznych doświadczeń i wyrazem tego, jak młodzi twórcy z rożnych krajów europejskich postrzegają sztukę.

Przez cały lipiec polscy i zagraniczni widzowie będą mieli okazję zobaczyć prace przedstawicieli młodej sztuki z całej Europy.  Biennale Jeune Création Européenne, organizowane w ramach  Europejskiej Stolicy Kultury 2016, rozpocznie się 30 czerwca o godzinie 19.00 we  Wrocławskim Centrum Kongresowym.

W zabytkowym kompleksie Hali Stulecia będzie można obejrzeć najnowsze nurty, które wyróżniają współczesną sztukę europejską, m.in. zostaną zaprezentowane prace Magdaleny Sawickiej, polskiej artystki, która podczas otwarcia wystawy w Montrouge pod Paryżem została nagrodzona przez międzynarodowe jury Grand Prix za osobliwość i siłę prac, będących odzwierciedleniem życia codziennego. Pozostałe dwie nagrody otrzymali reprezentujący Łotwę Klāvs Loris oraz pochodzący z    Belgii Willem Boel, którego rzeźba znajdowała się na ekspozycji francuskiej. Wspólna wystawa laureatów odbyła się 12 maja w Brukseli, w galerii Hangar 18.

Otwarciu biennale będzie towarzyszyć dodatkowy projekt – „Euroarabia”, kontynuacja wcześniejszych poszukiwań Julii Curyło i Lizy Sherzai. Do nowej odsłony projektu dołączyła Katarzyna Górna, ceniona fotografka, znana ze współpracy z Katarzyną Kozyrą oraz ze słynnego cyklu fotograficznego „MadonnY”. W trakcie wernisażu wystąpią także Andrzej Strzemżalski, Radek "Bond" Bednarz, Karol Gola, Marcin Rak z projektem muzycznym "The Night – tribute to Morphine". "The Night“ to tytuł ostatniej płyty Morphine, wydanej rok po śmierci Marka Sandmana, lidera kultowego amerykańskiego zespołu z Bostonu. Pomysłodawcą "The Night – tribute to Morphine“ jest Radek "Bond" Bednarz, basista, producent, założyciel międzynarodowej platformy artystycznej Eklektik Session. Wyjątkowy koncert oddaje hołd jednemu z najbardziej oryginalnych zespołów w historii muzyki rockowej. Wieczór zamknie pokaz grupy  Pa-Li-Tchi. Sławna na całym świecie, czeska grupa artystyczna wystąpi ze specjalnym programem pirotechniczno-teatralnym. Na występ we Wrocławiu artyści przygotowali wyjątkowy pokaz, dostosowany do Wrocławskiej Fontanny multimedialnej w tle. Widzowie zobaczą spektakl zawierający ruch i dźwięk, połączony z pokazem pirotechnicznym.

Tegoroczna edycja Biennale Młodej Sztuki Europejskiej rozpoczęła się jesienią 2015 roku w podparyskim Montrouge, w centrum sztuki Beffroi, skąd w kwietniu przemieściła się do Danii (Hjørring, Kunstbygningen i Vrå). Z Wrocławia wystawa pojedzie w sierpniu na Łotwę (Cēsis, Centrum Sztuki Bruzis), a w 2017 roku do Włoch (Como, Villa Olmo), Hiszpanii (Figueres, Museu de l'Emporda) i Portugalii (Amarante, Amadeo de Souza-Cardoso Municipal Museum).  Podczas przemieszczającej się przez dwa lata ekspozycji będzie można obejrzeć prace 56 młodych artystów, reprezentujących aktualne trendy w młodej sztuce w danym kraju. Prace wykonane zostały z wykorzystaniem różnych form: malarstwa, rysunku, fotografii, obiektów, instalacji oraz wideo. Polskę oprócz Magdaleny Sawickiej reprezentują Miłosz Flis, Michał Frydrych, Marcelina Groń, Kornel Janczy, Berenika Kowalska, Izabela Łęska i Tomasz Poznysz. Kuratorką wystawy jest Ewa Sułek. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.galeriamiajska.pl.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować