Leszek Możdżer gościem Sobotniej kawy w Radiu RAM

Anna Fluder | Utworzono: 05.05.2016, 15:40 | Zmodyfikowano: 21.09.2019, 22:12
A|A|A

Kompozytor, twórca muzyki filmowej i teatralnej, pianista, w końcu producent. Nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi (m.in. Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Piotr Wojtasik). Wspomnieć wypada też muzyczne kolaboracje ze Zbigniewem Preisnerem, Janem Kaczmarkiem czy oczekiwanym we Wrocławiu Davidem Gilmourem. Od ubiegłego roku sprawuje funkcję Dyrektora Artystycznego wrocławskiego Jazzu Nad Odrą. Jednym słowem Leszek Możdżer to uznana marka kultury światowej. Znalazło to swoje odzwierciedlenie chociażby w 2007 r., kiedy został uhonorowany Nagrodą Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie polskiej kultury za granicą.

W Światowym Dniu Jazzu, 30 kwietnia, miałam wielka przyjemność gościć przy Sobotniej kawie wirtuoza fortepianu Leszka Możdżera.

Jeśli komuś ta rozmowa umknęła, polecam jej zapis.

Anna Fluder, do usłyszenia...Kiedy pasja staje się pracą, to ciężka robota nam nie grozi i on to dobrze wie, chociaż doba bywa dla niego za krótka:Dusza, jak muzyka, rezonuje, a sukces powstaje w milczeniu:

Były różne dźwięki, a jazz - Chick Corea i Miles Davis -  pojawił się z czasem, na taśmie:Słuchanie siebie od środka i ekstaza gdy muzyka nie jest wysztafirowana, a improwizowana:

Trio Możdżer, Danielsson, Fresco - cyt. "ja nie wiem kto to jest? ja nie wiem z kim ja mam grać... "

Bach, Beethoven, Chopin i algorytm Pitagorasa - czas na muzyko-matematyczny wykład:

Emocje Leszka Możdżera przed wyjściem na scenę i spotkaniami, np. z Davidem Gilmourem:


 

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować