Katmandu. Zdjęcia przed końcem świata

Radio RAM na podstawie materiałów wydawcy | Utworzono: 21.04.2016, 12:13 | Zmodyfikowano: 21.04.2016, 12:13
A|A|A

fot. mat. prasowe

Wystawa Elżbiety Targońskiej i Magdy Wallner to 32 obrazy, fotograficzny zapis podróży do Katmandu. W rocznicę tragicznego trzęsienia ziemi w Nepalu w Galerii Wnętrz Domar odbędzie się wernisaż fotografii obu autorek – prezentujący Nepal w swej wielowątkowej krasie, jeszcze nieświadomy zagrożenia, które go czeka.

Katmandu, stolica Nepalu, zostało założone w 723 roku przez króla Guanakama Deva. Dokładnie rok temu, 25 kwietnia 2015 roku Nepal nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni w skali Richtera. Kataklizm pochłonął blisko 10 000 ludzi, kolejne setki tysięcy straciło swoje domy i dorobek życia, a wiele bezcennych cząstek dziedzictwa ludzkości zamieniło się w gruzy. W Dolinie Katmandu, będącej przez stulecia domem dla różnych cywilizacji i kultur zostało wzniesionych wiele budynków - m.in. miejsc kultury i kultu religijnego - opisywanych przez UNESCO ze względu na ich historyczną wartość. Podczas kataklizmu zniszczeniu uległy m.in. bardzo stare, wykonane z drewna świątynie wyznawców hinduizmu.

W rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Nepalu w Galerii Wnętrz Domar odbędzie się wernisaż fotografii Magdy Wallner i Elżbiety Targońskiej, dwóch wrocławskich podróżniczek i pasjonatek fotografii, które zarejestrowały na zdjęciach świat tuż przed kataklizmem, niszczącym perły tybetańskiej sztuki i kultury.

Na 32 fotografiach zobaczymy portrety mieszkańców, niezwykłą architekturę, świat, w którym starożytna mistyka spotyka się z nowoczesnością. Katmandu widziane przez pryzmat podróżniczek z ciekawością wędrujących po zakamarkach miasta, jakby w poszukiwaniu magicznej krainy Shangri-La, do której nieustannie się powraca w myślach.

- Chęć odwiedzenia Katmandu i zrobienia fotografii było silniejsze ode mnie, dlatego z roku na rok przybywało moich podróży i negatywów prezentujących nepalską krainę. Zatrzymane przez nas w kadrach motywy, twarze mieszkańców, stanowią magiczny obraz Katmandu jakiego próżno obecnie szukać. Tym bardziej cieszę się, że możemy przybliżyć go wrocławianom w trakcie wystawy - mówi Elżbieta Targońska, jedna z autorek zdjęć.

Podczas wernisażu uczestnicy nie tylko poznają opowieści autorek o podróży po Nepalu, ale także historię pomocy udzielonej Nepalczykom i walki ze skutkami żywiołu, o których opowie dziennikarz telewizyjny i wykładowca Sławek Matczak, który kilka razy był w Himalajach. Dodatkowo będzie można zasmakować potraw kuchni nepalskiej i wsłuchać się w koncert mis tybetańskich.

Wernisaż połączony będzie z aukcją charytatywną pocztówek „cegiełek”, z których dochód przeznaczony jest na budowę Domku Doktora w Dumre k. Katmandu czyli przychodni, w której lekarze wolontariusze z Polski będą pomagali mieszkańcom. Wioska Dumre w dystrykcie Nuwakot, w regionie Sunkhani – ok. 29 km od Katmandu została zniszczona w 100% – kilkanaście domów tworzących osadę oraz szkołę trzeba postawić od nowa.

Radio RAM jest patronem medialnym wystawy “Katmandu. Zdjęcia przed końcem świata”. Wernisaż odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18.00, na poziomie 2 w Galerii Inspiracji Architekta. Wystawę można oglądać do 31 maja 2016 roku w Galerii Wnętrz Domar, przy Braniborskiej 14 we Wrocławiu w godzinach otwarcia Galerii.

Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny.

Rozmowa z autorkami zdjęć na antenie Radia RAM 22 kwietnia po godz. 11. Zapraszamy.

Elżbieta Targońska
Wrocławianka z ogromnym apetytem na życie i spotkania z drugim człowiekiem, ciekawa świata, otwarta na zmiany i nowości. Z wykształcenia - geograf i menadżer, z doświadczenia - nauczyciel, rzemieślnik i przedsiębiorca, z zamiłowania - podróżnik i fotograf. Podróże - te dalekie i bliskie – stanowią znakomitą okazję do spotkań z ludźmi i to dzięki nim powstają zdjęcia osób, z których każdy coś wnosi w jej życie. Odwiedziła kilkadziesiąt krajów na świecie (ostatnio - Kuba i Afryka Południowa oraz Austria) i wciąż ma nadzieję na nowe eksploracje. Jednak równie pasjonującym celem wypraw może być i często bywa np. wieś pod Wrocławiem czy urokliwy zakątek Jury Krakowsko-Częstochowskiej lub w Bieszczadach. Najbardziej interesuje ją fotografia portretowa, krajobrazowa i reportaż. Prowadzi blog (www.zoltyblog.wordpres.com), jej fotografie były 2-krotnie wykorzystane w literaturze fachowej (z dziedziny psychologii).

Magda Wallner
Wrocławianka z urodzenia, obywatelka świata i podróżniczka z pasji. Członkini Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców audiowizualnych. Fotografuje od ponad dekady. Jej ulubionymi motywami są jest natura , zwłaszcza że namiętnie obserwuje życie ptaków i uwiecznia je na fotografiach, ostatnio w Andaluzji. Połączenie pasji podróżniczej i fotografii zaowocowało pięknymi seriami zdjęć m in z: Nowej Zelandii, Australii, Azji, USA i Kanady. Jej prace były prezentowane już we Wrocławiu i spotkały się z ciepłym przyjęciem. Fotografie w Nepalu wykonała na rok przed trzęsieniem ziemi i uwieczniła świat, którego już nie ma.

REKLAMA
To może Cię zainteresować