BRAVE: Przegląd filmów zakazanych

Radio RAM | Utworzono: 12.04.2016, 13:32
A|A|A

Podczas nadchodzącej edycji Brave Festival we Wrocławiu zadebiutuje odświeżona formuła przeglądu filmowego. W ramach BRAVE: Forbidden Cinema, w dniach 1 – 14 lipca, zaprezentowane zostaną filmy z różnych stron świata, przybliżające kulturę i historię danego regionu, dzieła często zakazane, cenzurowane i wzbudzające kontrowersje.
Przegląd filmowy otworzy pokaz dzieła Rae Bergera „Purity”, pierwszego w historii kina filmu zakazanego z powodów obyczajowych.
Podczas 12. edycji Brave Festival we Wrocławiu zadebiutuje odświeżona formuła przeglądu filmowego. BRAVE: Forbidden CINEMA będzie prezentował filmy z różnych części świata, tworzone w rozmaitych językach i technikach, przybliżające kultury rdzenne, ich historie oraz nowe zjawiska w ich obrębie. Nowością jest skupienie się na kinie zakazanym, cenzurowanym, wzbudzających kontrowersje, przekraczających tabu istniejące w danej kulturze lub też opisującym funkcjonowanie przestrzeni stabuizowanych. Przegląd BRAVE: Forbidden CINEMA będzie mieć formułę biennale, prezentowanego widzom na przemian z szeroką panoramą współczesnego kina afrykańskiego. Koncepcję BRAVE: Forbidden CINEMA przygotowali krytyk filmowy i filmoznawca Adam Kruk oraz animator kultury, związany z Wrocławską Fundacją Filmową, Lech Moliński.
Filmem otwarcia BRAVE: Forbidden CINEMA będzie „Purity” stworzony przez aktora i reżysera Rae Bergera w 1916 roku. Festiwal stanowi wyjątkową okazję by – w setną rocznicę jego realizacji - zobaczyć ten pierwszy w historii kina film zakazany z powodów obyczajowych. Niemy obraz Bergera długo uważany był za zaginiony – do 2004 roku, kiedy odnaleziono jego kopię we Francji, skąd przyjedzie do Wrocławia, przechowywaną w Centre National du Cinéma et de L'image Animée. Pokazowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo. 
W tym roku po raz pierwszy wprowadzona zostanie sekcja konkursowa. 7 starannie wybranych filmów z różnych zakątków świata - od Gwatemali po Mali - mierzących się z kulturowymi tabu i zakazami, korespondującymi z tematem tegorocznego Brave Festival - Outcasts/Wykluczeni - powalczy o nagrodę w wysokości 4 000 euro, którą przyzna festiwalowa publiczność.
Filmy prezentowane będą też w kilku innych sekcjach, oscylujących wokół tematu kina zakazanego. W sekcji Forbidden Love ukazane zostaną różne wymiary miłości zakazanej społecznie, kulturowo, dotykające problematyki zakazanych z różnych powodów uczuć, a także filmy zabronione ze względu na ostrą erotykę i przekroczenia obyczajowe. Prócz tego czeka nas przegląd mniej znanych polskich „pułkowników” - filmów które cenzura PRL nie dopuściła do dystrybucji w kinach. Wśród nich pokaz odrestaurowanej wersji „Na srebrnym globie” zmarłego niedawno Andrzeja Żuławskiego, połączony z wystawą kostiumów z filmu w Centrum Technologii Audiowizualnych oraz „Długa noc” Janusza Nasfetera - wybitnego filmu nigdy nieodkrytego przez masową publiczność.
Więcej szczegółów tutaj.

 

Brave Festival 2016 odbędzie się w dniach 1-16 lipca we Wrocławiu. Sprzedaż biletów na tegoroczną edycję ruszy w połowie maja 2016.
Organizatorem i inicjatorem Brave Festival jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Przychody ze sprzedaży biletów, jak co roku zostaną w całości przekazane na działalność międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA , która pomaga przede wszystkim dzieciom w Tybecie.

REKLAMA

To może Cię zainteresować