SYBERIA: TO JEST KRAJ DLA DOBRYCH LUDZI

Jan Pelczar | Utworzono: 08.02.2016, 10:13 | Zmodyfikowano: 08.02.2016, 09:13
A|A|A

W każdej chwili może wrócić do Wrocławia, ale na razie nie chce. Przyjeżdża w odwiedziny. Czym zauroczył ją kraj, który w Polsce nie kojarzy się najlepiej tłumaczyła w Podróżach z Radiem RAM.

Pasją Agnieszki jest praca w archiwach. Jej dokonania można śledzić na blogu agakaniewska.wordpress.com

Na Syberię przywiodła Agnieszkę historia, ale na geografii potężnego regionu Rosji też się już zna. Weszła jej nawet w krew, gdy mówi o odległościach. Jedno z pierwszych dobrych wrażeń pozostawiła wizyta w syberyjskim Białymstoku.

Nie uniknęliśmy też tematu pogody. Syberia kojarzy się z potężnymi mrozami, ale latem bywa też tam gorąco, a przyroda wybucha do życia. Co podziwiać latem i jak sobie radzić zimą?

Agnieszka opowiadała nam o urokach centralnej Syberii. Zdradziła też, gdzie można spotkać potomków zesłańców z Powstania Styczniowego.

Tomsk jest podobny do Wrocławia pod względem liczby mieszkańców. Charakterem różni się znacznie.

Jeśli ktoś chciałby pojechać na syberyjskie wakacje, Agnieszka ma kilka podpowiedzi. Poleca przede wszystkim Buriację i jej tajemnice.

Sybiracy i Moskwicze. Jedni i drudzy to Rosjanie, ale wiele ich różni. - Dzięki ludziom na Syberii jest bezpiecznie, tam można zaufać obcym - mówi Agnieszka.

Jedzenie syberyjskie też można podzielić: na rosyjskie i miejscowe. Lokalne przysmaki zawierają mięso, np. baraninę albo są bogate w roślinność tajgi. Sybiracy znają sporo naparów z korzeni, ziół i traw.

Przed Agnieszką jeszcze sporo archiwów do zgłębienia, ale to nie znaczy, że nie ma też podróżniczych planów. Na zwiedzenie całej Syberii jedno życie to mało, ale są rejony, które przyciągają szczególnie.

Agnieszka Kaniewska prowadzi też powiązany ze swoim blogiem fanpage: Syberyjskie ślady Polaków: TUTAJ

Podróżniczo planuje wyjazd na Kamczatkę. W kolejnych Podróżach z Radiem RAM w walentynkowy weekend gościć będziemy Asię i Łukasza, którzy opowiedzą o swoich azjatyckich podróżach.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować