Rafał Dutkiewicz o ESK 2016

Przemek Gałecki | Utworzono: 15.01.2016, 11:59
A|A|A


ZOBACZ: Co to jest ESK? [SONDA WIDEO]

Odliczamy już dosłownie godziny. Dzisiaj rozpoczyna się weekend otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, jednak kulminacja wydarzeń w niedzielę w Rynku. I właśnie tam o oczekiwaniach, przygotowaniach, nadziejach i radości mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

"To jest wielkie wyzwanie i wielka odpowiedzialność, ale także ogromna radość"- powiedział prezydent Rafał Dutkiewicz. "Dzisiaj ta radość jest jeszcze większa niż wtedy w 2011 roku kiedy szaleńczo cieszyliśmy się gdy zapadła decyzja o tym, że zostaliśmy Europejską Stolicą Kultury". Gospodarz miasta przypomniał, że 5 lat temu wygraliśmy z 10 polskimi miastami. "Wszystkich zapraszam na wrocławski rynek w niedzielę o godz.18.00, a najlepiej jeszcze wcześniej aby dołączyć do pochodów, które z czterech stron miasta poniosą ku rynkowi cztery duchy Wrocławia".

Prezydent pytany czy wszystko jest już przygotowane powiedział, że wszystko jest prawie dopięte na ostatni guzik, ale trzeba pamiętać, że w tak wielkim przedsięwzięciu zawsze może się zdarzyć coś co należy jeszcze dopracować. W samych tylko pochodach zaangażowanych jest ponad 1300 osób - podkreślił.

Rafał Dutkiewicz cieszy się, że dopisali goście. Jak mówił - akredytowanych zostało 300 dziennikarzy, w tym prawie 100 zza granicy. W sumie przez rok czeka nas 400 projektów i 1000 wydarzeń. Niebawem zostanie otwarta bardzo atrakcyjna wystawa: "Siedem cudów Wrocława". Chciałbym -mówił prezydent - żeby zagraniczni turyści, ale i Polacy dowiedzieli się, że iloraz inteligencji został wymyślony we Wrocławiu, że pierwsze zdanie zapisane w języku polskim przechowywane jest właśnie u nas, pierwsze "Ojcze nasz" zostało wydrukowane we Wrocławiu i wreszcie, że rękopis "Pana Tadeusza" także jest w stolicy Dolnego Śląska.

Rafał Dutkiewicz pytany co chciałby powiedzieć przeciwnikom tej imprezy odpowiedział: "Było warto. Dzięki organizacji ESK 2016 przywieźliśmy do Wrocławia kilkaset milionów euro, czyli ponad miliard złotych".

Na koniec prezydent wszystkich pozdrowił i zaprosił na weekend otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury.

Ceremonia otwarcia to około 100 różnych imprez. Krzysztof Maj, dyrektor Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 zwraca szczególną uwagę na wernisaż prac Eduardo Chilidy, jednego z najsłynniejszych na świecie rzeźbiarzy. Ważną imprezą jest też performance "Miasto Marzeń" przygotowany przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. To projekt, który łączy malarstwo, muzykę, literaturę i teatr.

Głównym wydarzeniem będzie niedzielne "Przebudzenie" - cztery pochody, prowadzone z czterech różnych stron miasta, przez cztery duchy. Mają spotkać się na wrocławskim Rynku, by obudzić Europę.

Będą to duchy:

  • odbudowy
  • powodzi
  • wielu wyzwań
  • i innowacji

Opowiedzą cztery różne historie, które tworzyły Wrocław.

Zobacz duchy, które 17 stycznia otworzą ESK

Arkadiusz Ferster, rzecznik prasowy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 mówi, że pochód to ogromne wyzwanie. Szacuje, że może w nim wziąć udział nawet kilka tysięcy osób. By go zorganizować zaangażowano 1300 osób. Najbliższy weekend to dopiero przedsmak imprez przygotowanych z okazji otrzymania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W sumie zaplanowano tysiąc różnych wydarzeń.

REKLAMA

To może Cię zainteresować