Odkrywamy Wrocław - Nadia i Krzysztof

Radio RAM | Utworzono: 26.05.2016, 11:25 | Zmodyfikowano: 25.05.2016, 22:00
A|A|A

W 2014 roku przez minione wieki prowadziła nas dziennikarka "Gazety Wyborczej", niestrudzona w popularyzowaniu wiedzy o przeszłości Wrocławia, Beata Maciejewska.

W 2015 był to historyk i autor komiksów o dawnym Wrocławiu, Juliusz Woźny. W tym roku przewodnikiem po przeszłości stolicy Dolnego Śląska jest pisarka, autorka retro kryminalnych powieści "Kroniki Klary Schulz", Nadia Szagdaj.

Nadia jest człowiekiem Renesansu. Jak sama o sobie pisze:

Zawsze zarzucano mi, że nie idę w jednym konkretnym kierunku i chwytam "wiele srok za ogon". Ale przecież do konkretnego celu prowadzi wiele ścieżek, a ja lubię eksplorować. Postanowiłam zbadać je wszystkie. Zawsze miałam co robić. Był taki okres w moim życiu, że rano chodziłam do jednej szkoły muzycznej, po południu do drugiej, a potem do dziesiątej wieczór, dwa razy w tygodniu uczyłam się w trzeciej – językowej. Lubiłam i nadal lubię "mieć co robić.

Podsumujmy - matura z gry na wiolonczeli, tytuł magistra śpiewu (sopran), studia w Szkole Psychologii i Socjologii. Nadia i jej współpracownicy, tworzą też zdjęcia i filmy pod szyldem Petra Nelle Film Creations. No i oczywiście książki. Obok debiutanckiej "Przepowiedni"(2009) trzy tomy opisujące przygody młodej detektyw z przedwojennego Breslau, Klary Schulz.

Według Nadii te wszystkie pasje uzupełniają się wzajemnie:

Zawsze uważałam, że sztuka to jedność, bez względu na ilość jej składowych. Jeśli się tylko czegoś bardzo pragnie, można to osiągnąć. Uzupełnić umiejętność śpiewania o komponowanie dla siebie utworów. Okrasić własny film wykonaną przez siebie muzyką, czy książkę zrobionym przez siebie zdjęciem. To właśnie jest radość życia. To jego sens... Ciągły rozwój, ciągła praca, niekończąca się nauka.

W piątkowych programach w tym roku skupiamy się przede wszystkim na powojennych dziejach Wrocławia, przywołujemy świat naszych rodziców i dziadków.

W każdy piątek między godz. 18 a 20 na 89,8 FM w studiu Nadii Szagdaj zawsze towarzyszył Piotr Bartyś, którego w czerwcu zastępuje Krzysztof Majewski. Zapraszamy!

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować