futuRAM [SEZON 1 i 2]

Maciek Przestalski | Utworzono: 05.01.2016, 09:55 | Zmodyfikowano: 27.01.2016, 09:37
A|A|A

Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych miesięcy, a może lat, to sztuczna inteligencja będzie jednym z najważniejszych wątków w debacie medialnej, akademickiej i naszych prywatnych rozmowach. Dopóki nie stanie się rzeczywistością i nie zamieni nas w baterie.

To oczywiście dość ponury żart, ale zdecydowanie warto o tym porozmawiać. Tak jak o prywatności w sieci, wirtualnej rzeczywistości, grach, aplikacjach, gadżetach, e-sporcie i podróżach kosmicznych. Te tematy w każdą sobotę po 16:00 w audycji "futuRAM".

Na odkrywanie nieznanego zaprasza Maciek Przestalski.


RETRO: NOŚNIKI

Ostatnia w tym sezonie rozmowa o technologiach niekoniecznie najnowszych. Artur Sonda Ciemiega i Wojciech Frabinski z RetroGralnia mówią o nośnikach do zapisu danych - płytach winylowych (!), kasetach, dyskietkach, laser discach i kartridżach :). Przy okazji zapraszają do Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery.


 


E-SPORT: TURNIEJ WE WROCŁAWIU

W Hali Stulecia odbył się Esport NOW 2017 Finały Geforce CUP. w CS:GO czyli turniej e-sportowy. Na miejscu było ok. 10.000 ludzi, kilkadziesiąt razy więcej śledziło wydarzenia na streamach komentowanych na żywo w sześciu językach, a pula nagród to 30.000 $. Wracamy do sportów elektronicznych o których tym razem opowiadają Hania Leśniorowska i Jan Adryański z NVIDIA GeForce Polska.


O STREAMINGU DŹWIĘKU I OBRAZU

Dziesięć lat temu Wojciech Dalętka stworzył Nadaje Broadcasting i zaczął nadawanie na żywo audio internecie. Dziś "streamujemy" nie tylko dźwięk, ale też obraz. Rozmawiamy o tym, w jakim kierunku rozwija się temat nadawania na żywo.


 RETRO - PEGASUS I OKOLICE 

Na początku lat dziewięćdziesiątych pewien polski biznesmen sprowadzający dżinsy z Tajwanu, zainteresował się popularną tam, niedrogą konsolą do gier, I tak klon Nintendo NES stał się rodzimym przebojem znanym lepiej jako Pegasus. Kolejną porcję historii związanych z "prawie" nowymi technologiami ma dla nas Jakub Borg Rzepecki z RetroGralni, który przy okazji poleca "80’s 90’s Fantastic Heroes" w Centrum Kultury Zamek.


WROCŁAWIANIE ROBIĄ GRY; SPLENDID STORIES

Tym razem Marek Guzowski ze Splendid Stories opowiada o aplikacji ("ale do grania") "Detektyw Pozytywka Ulica Tajemnic". Posłuchajcie o tym, że najważniejszy jest pomysł, udanym start-upie i współpracy z autorami popularnych książek dla dzieci.


Marek Guzowski


DRUK 3D

O tym jak wiele zastosowań ma druk 3d, o rodzajach materiałów z których można drukować i o konferencji która organizują opowiadają dziś Irina Smolina, Konrad Gruber, Michał Olejarczyk i Małgorzata Rusińska z Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych na Politechnice Wrocławskiej.


E-SPORT: STRACRAFT I NIE TYLKO 

Duże e-sportowe wydarzenie gościło niedawno w Katowicach. Przez dwa weekendy imprezę odwiedziło 173 tysiące fanów, a w sieci rozgrywki oglądało 46 milionów osób. Zawodnicy mają trenerów, drużyny i całkiem pokaźne pensje. A najlepsi grają o liczone w milionach dolarów nagrody. Michał Dobrzycki i Damian Rudnicki opowiadają o e-sporcie. 


NOWO ODKRYTE PLANETY PODOBNE DO ZIEMI

O niedawno odkrytych, być może podobnych do Ziemi, planetach krążących w okół gwiazdy TRAPPIST-1 opowiada dr Tomasz Mrozek z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN.

 
 

WROCŁAWIANIE ROBIĄ GRY: 10 SQUARE GAMES

Zaczęło się od pomysłu na prostą grę w której robi się coś przyjemnego, na przykład łowi ryby :). Dziś w produkcje wrocławskiego studia Ten Square Games gra kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie. A mają apetyty na więcej. O produkcji i zmianach jakie zachodzą w świecie gier opowiadają Krzysiek Świst, Kuba Misztal, Grzesiek Stańczak i Rafał Vogt

10 Square Games


WROCŁAWIANIE ROBIĄ GRY: T-BULL

Tym razem o grach na urządzenia mobilne rozmawiam z Grzegorzem Zwolińskim i Damianem Fijałkowskim, którzy od sześciu lat prowadzą firmę T-Bull. Łączna liczba pobrań gier wyprodukowanych we wrocławskim studio przekroczyła już 160 milionów, a w planach na rok 2018 jest wysłanie na orbitę trzech komercyjnych satelitów! 


SPOŁECZNA HISTORIA INTERNETU

Z Kamilem Nowellim z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim rozmawialiśmy o tym kto i kiedy korzysta z internetu, za sam jego początek ustanawiając rok 1958 i wystrzelenie pierwszego Sputnika.


WROCŁAWIANIE ROBIĄ GRY: THE PRIDE OF TAERN

The Pride of Taern to przeglądarkowa gra prosto z Wrocławia, O trudnych początkach, świecie który pokochały setki tysięcy ludzi (którzy chętnie spotykają się również w "realu") i planach na przyszłość opowiadają Krzysztof Danilewicz i Tomasz Lechowski.


HISTORIA GIER WIDEO

Tym razem odcinek o historii gier wideo, więc może bardziej pasowałoby coś w rodzaju RetroRAM . Moimi gośćmi byli Jakub Krogulec i Adam Flama ze Stowarzyszenia Badaczy Popkultury Trickster działającego na Uniwersytecie Wrocławskim, współtwórcy ciekawego projektu Polskie Gry Wideo.


USTAWA INWIGILACYJNA

I znów o internecie. Tym razem o tzw. "ustawie inwigilacyjnej" rozmawiałem z dr Agatą Jaroszek z Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.


NOWE TECHNOLOGIE W MOTORYZACJI

Tym razem o laserowych reflektorach, samochodach na wodór, takich które parkują, hamują i w końcu jeżdżą same. I o tym, że są coraz bardziej w internecie, wiec można je zhakować :/. O nowych technologiach w motoryzacji rozmawiałem z Bartoszem Brońskim z miesięcznika auto motor i sport.


MARKETING INTERNETOWY

Z Radkiem Miszczakiem, prezesem zarządu agencji Rocket Media, rozmawialiśmy o nowych trendach w zakresie reklamy w internecie. Jak z niej umiejętnie korzystać - jako użytkownik internetu, jak i firma pozyskująca w ten sposób klientów. Mówiliśmy też o adblockach, butach których nie kupiliście, a ciągle gdzieś się wyświetlają i telefonach które zapamiętują na co patrzyliście w sklepie.


HASŁO?! ODZEW?!

Gościem siódmej audycji Futuram był Mateusz Rak z Wyższej Szkoły Bankowej. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w internecie czyli o hasłach, telefonach, telewizorach i dzieciach:


SZTUCZNA INTELIGENCJA

O sztucznej inteligencji rozmawialiśmy z profesorem Przemysławem Kazienko z Politechniki Wrocławskiej.


O POWSTAWANIU GIER

Trochę o Dying Light i trochę o muzyce ale przede wszystkim o tworzeniu gier komputerowych opowiedział Tymon Smektała z wrocławskiego Techlandu.

Tymon Smektała


INWIGILACJA

O inwigilacji naszych telefonów i komputerów rozmawiałem z profesorem Mirosławem Kutyłowskim z Politechniki Wrocławskiej:


SIECIOWY HEJT

W trzeciej audycji FutuRAM o sieciowym hejcie i o tym jak się zmieniamy co raz częściej używając internetu rozmawiałem z doktorem Jakubem Kusiem - psychologiem nowych technologii z Uniwersytet SWPS Wrocław.


O SERIALACH i INTERNECIE

Netflix w Polsce o temat o którym mówiło się ostatnio sporo. W związku z tym o serialach i internecie porozmawiałem z Dawidem Junke doktorantem na Uniwersytecie Wrocławskim i członkiem Stowarzyszenia Badaczy Popkultury Trickster.


RYNEK GIER, NOWE TECHNOLOGIE

Pierwsza audycja FutuRAM za nami. Razem z Miłoszem Szymczakiem i Michałem Hawełką z Masz 3 Życia podsumowywaliśmy rok 2015 na rynku gier i rozmawialiśmy o nowych technologiach.

Cz. I

Cz. II

REKLAMA

To może Cię zainteresować