Wrocław był żydowską stolicą Polski (REPORTAŻ)

Tomasz Sikora | Utworzono: 27.10.2015, 10:45
A|A|A

Że w Breslau silna była diaspora żydowska, wiemy dziś świetnie - ulica Włodkowica, synagogi, dziś o wielokulturowej przeszłości Wrocławia wspominamy niemal na każdym kroku. Ale niewielu wie, że Wrocław tuż po wojnie był miastem, do którego zwieziono Żydów z całej Polski.

Wrocław to była żydowska stolica Polski. Ten świat odtwarza reportaż "Sztetele Bresloy" Tomasza Sikory. Ponieważ dziś język jidisz jest we Wrocławiu praktycznie niesłyszalny w reportażu wykorzystano fragmenty wyśpiewanych w tym języku pieśni dostępnych w portalu tu.prw.pl.


POSŁUCHAJ REPORTAŻU:

 
W reportażu "Sztetele Bresloy" mówili malarka Mira Żelechower, historyczka dr Bożena Szaynok, przewodniczący Gminy Żydowskiej Karol Lewkowicz oraz Jerzy Kichler.

Przed wojną w II Rzeczpospolitej mieszkało 3 miliony Żydów, po wojnie było ich ledwo 250 tysięcy. Większość zamieszkała na Dolnym Śląsku a zwłaszcza we Wrocławiu. Na ulicach słychać było język jidisz, były żydowskie szkoły, publiczne łaźnie, synagogi a nawet ubojnie rytualne.

Wirtualny spacer po Synagodze pod Białym Bocianem (LINK)

Żydowska społeczność we Wrocławiu rozwijała się do 1949 roku, wtedy jednak komuniści przejęli pełnię władzy w Polsce i rozpoczęła się nagonka na wszystkie religie - także starozakonnych. Dziś we Wrocławiu mieszka około 300 osób wyznania mojżeszowego.

Na zdjęciu Synagoga Pod Białym Bocianem w 1979 r. (fot. Stiopa/Wikimedia Commons)

W każdy wtorek i czwartek prezentujemy cykl "Ocalić od zapomnienia" pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego. 

REKLAMA