Mikromusic i Zawartko / Piasecki (PŁYTY TYGODNIA)

Radio RAM | Utworzono: 21.10.2015, 18:35
A|A|A

Dwa krążki, dwie muzyczne historie. Obie bardzo interesujące. Dlaczego? Bo w obu wypadkach muzycy zanurzeni są we własnym muzycznym świecie, niezwykle świadomi tworzonej przez siebie wizji i bezkompromisowi w przekazie.

Jesienią połączenie trip hopu i jazzu, jakie proponuje MIKROMUSIC, smakuje wyjątkowo. 02 października ukazała się piąta studyjna płyta Natalii Grosiak, Dawida Korbaczyńskiego i reszty wrocławskiego kolektywu zatytułowana "MATKA I ŻONY”. Podkreślamy dwa nazwiska, bo Natalia i Dawid wspólnie napisali muzykę na to wydawnictwo, całość wyprodukowali, Natalia – jak zwykle – jest autorką tekstów i oczywiście całość zaśpiewała.

W historii Mikromusic najbardziej cieszy, że z każdym albumem redefiniują samych siebie, ich muzyka nieustannie się zmienia. W dodatku, w czasach, kiedy mnóstwo dźwięków wokół to proste podkłady rytmiczne i zaśpiewany temat w przypadku wrocławskiej grupy nie sposób nie docenić staranności aranżacji poszczególnych utworów.

Pięknie leniwie snująca się kompozycja "BEZWŁADNIE", ze słowami i muzyką Natalii Grosiak. Natalia dzieli w niej wokal ze SKUBASEM. Teledysk do utworu zrealizowali Katia Priwieziencew i Grzegorz Hartfiel (odpowiednio, reżyser i operator).

 

Na albumie „Matki i żony” znajdziemy 11 piosenek. Nie wszystkie są melancholijne i liryczne. Słychać też w nich sporą energię (np. "Matka Teresa"), z jakiej Mikromusic słynie podczas koncertów. W tekstach Natalia Grosiak tym razem więcej mówi o sobie, jednocześnie inspirując się historiami innych kobiet.

Singlowa piosenka "Bezwładnie", a także trzy inne utwory Mikromusic, znalazły się filmie "CHEMIA" w reżyserii BARTOSZA PROKOPOWICZA. Natalia Grosiak gra w nim epizodyczną rolę. Obraz, zapowiadany jako najpiękniejszy polski film o miłości i reklamowany hasłem "Kochaj jakby jutra miało nie być", przedstawia historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami z życia wyjątkowej osoby, MAGDALENY PROPOKOPOWICZ. Żony reżysera. Magdalena zmarła na raka w 2012 roku. Była, między innymi, założycielką Fundacji Rak'n'Roll, propagatorką walki z nowotworami, apelowała do kobiet o regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym. Dwa tygodnie po zakończeniu chemioterapii, Magdalena urodziła zdrowe dziecko, synka Leona.

"Chemia" - opowieść o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci, miłości i szaleństwa, o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości, o miłości silniejszej niż strach, o tym, że warto kochać tak, jakby jutra miało nie być - wszedł na ekrany polskich kin 2 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU.

Posłuchajmy jeszcze utworu otwierającego nowy krążek Mikromusic:

Wokalistkę Magdalenę Zawartko i kontrabasistę Grzegorza Piaseckiego połączyła muzyka i pasja do naturalnych, etnicznych brzmień. Do współpracy nad albumem „Leć głosie” zaprosili Jose Torresa, Piotra Wojtasika, Artura Tuźnika, Marka Kądzielę i Tomasza Wendta oraz Wojciecha Bulińskiego. Zgodnie twierdzą, że ich debiutancki projekt to połączenie ludowych melodii, tematów klasycznych z muzyką improwizowaną.

Dobór instrumentarium i brzmienie albumu sugerują jednak słuchaczowi, że jazz był tutaj ogromną inspiracją dla artystów.   Jeśli nazwać to jazzem, to mocnym, nowym, intensywnym, białym. Trochę szamański, ponad czasem, który pędzi obecnie. Taki, którego chce się słuchać. Elementy etniczne damskiego głosu w sposób naturalny komponują się z męskim graniem wokół niego – odrobina tradycji we współczesnym świecie zawarta na jednym krążku.

Magdalena Zawartko, wywodząca się z rodziny  o wieloletnich tradycjach wokalnych, zdążyła już pomimo młodego wieku nagrywać wokale na płycie Piotra Wojtasika obok Billy'ego Harpera i Billy'ego Harta, występować ze swoim kwintetem w Lwowie czy śpiewać w Hali Stulecia z okazji przyjazdu samego Dalajlamy do Polski.

Grzegorz Piasecki, kontrabasista, ma za sobą trasę koncertową z amerykańskim saksofonistą Marc'iem Bernsteinem, koncert z sekstetem Leszka Możdzera „Enter Sekset”, występował z Dante Lucianim, Włodkiem Pawlikiem, Mikromusic, obecnie jest na trzecim roku studiów doktoranckich Akademii Muzycznej im.K.Lipińskiego we Wrocławiu.

Koncert premierowy 12 grudnia w Narodowym Forum Muzyki. A już jutro, w czwartek po godzinie 20, Magda i Grzegorz będą gośćmi Radia RAM.

Oba albumy tygodnia ukazały się pod naszym patronatem.

 

 

 

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować