Jedziemy na Euro! Olbrzymia radość Polaków

Bartosz Tomczak | Utworzono: 12.10.2015, 08:09

To był mecz o wszystko. Polacy musieli wygrać lub ewentualnie zremisować (0:0, 1:1), żeby zapewnić sobie udział w Euro 2016. Udało się zrealizować ten najlepszy scenariusz. Wynik strzałem z dystansu otworzył w 13 minucie Grzegorz Krychowiak, 3 minuty później z karnego wyrównał Jon Walters, a rezultat ustalił Robert Lewandowski, zdobywając gola głową w 42 minucie.

Dla napastnika reprezentacji Polski był to 13 gol w eliminacjach dzięki czemu został królem strzelców i wyrównał najlepsze osiągnięcie w historii batalii o Mistrzostwa Europy. Podczas kwalifikacji do turnieju w 2008 roku tyle samo bramek co Lewandowski strzelił napastnik reprezentacji Irlandii Północnej - David Healy.

Pozostali nasi piłkarze też świetnie spisywali się w ofensywie czego efektem są aż 33 gole całej drużyny. Reprezentacja Polski jest tym samym najbardziej bramkostrzelną reprezentacją eliminacji (teoretycznie może nas przegonić jedynie Anglia, ale musiałaby rozgromić Litwę aż 6:0).

Po meczu z Irlandią z zawodnikami w szatni cieszył się prezes PZPN - Zbigniew Boniek i prezydent - Andrzej Duda:

Po meczu prezydent wystosował także apel na Twitterze:

W ostatnich meczach nie uczestniczył żaden z zawodników dolnośląskich drużyn, ale w całych eliminacjach piłkarze z klubów z naszego regionu mieli swój udział w awansie na Euro 2016. Był to przede wszystkim Sebastian Mila (obecnie Lechia Gdańsk), który przypieczętował zwycięstwo nad Niemcami 2:0.

Polska zajęła drugie miejsce w grupie eliminacyjnej. Wyprzedzili nas jedynie Niemcy, którzy w ostatniej serii spotkań pokonali Gruzję 2:1. Irlandia zagra w barażach. Czwarte miejsce zajęli Szkoci, którzy rozgromili Gibraltar 6:0.