Poznajcie Flasha. Oto nowy robot społeczny

Gregor Niegowski | Utworzono: 28.09.2015, 21:32
A|A|A

mat. prasowe

Prototyp Flasha wrocławianie mogli zobaczyć już dwa lata temu. Robot poruszał się wtedy po Dworcu Głównym PKP. Naukowcy badali wówczas m.in. reakcje ludzi w kontakcie z robotem, który potrafi gestykulować i wyrażać emocje. 

Nowy robot, choć jest bardzo podobny do swojego poprzednika, to całkowicie nowa konstrukcja. Potrafi nie tylko gestykulować i wyrażać emocje, lecz również mówić i rozpoznawać mowę w ponad 20 językach. Jego system wizyjny, zbudowany z kamery HD oraz sensora Kinect, potrafi rozpoznać człowieka, gesty, twarz w 3D oraz obiekty trzymane w dłoniach.

To nie wszystko. Od momentu budowy prototypu rozwijane były również funkcje wysokopoziomowe. Dziś robot potrafi sprawdzić prognozę pogody, kalendarz, aktualności, pocztę elektroniczną, wysłać maila, a także odtworzyć muzykę z zaprogramowanych stacji radiowych.

– Jeśli chcemy, sprawdzi także Facebooka, doda post z naszym zdjęciem i może „lajkować” inne posty. Można go też poprosić, żeby nas rano obudził i robi to bardzo skutecznie. Nie tylko wydaje masę hałasu, ale też czeka, aż do niego podejdziemy i wykonamy odpowiedni gest – mówi dr inż. Jan Kędzierski z Katedry Cybernetyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej, który wspólnie z Pawłem Kaczmarkiem i Michałem Dziergwą skonstruował Flasha. Do współpracy zaprosili wrocławskie biuro projektowe Cad-Mech, a za design odpowiedzialny był Krzysztof Kubasek z wrocławskiej ASP.

Wrocławski robot w październiku trafi do szkockiego Heriot-Watt University w Edynburgu."

Robot społeczny? Swoją drogą, brzmi to wszystko nieco znajomo. 

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować