Eko brygada pilnuje segregacji we Wrocławiu (ZDJĘCIA)

Gregor Niegowski | Utworzono: 02.08.2015, 12:43
A|A|A

fot. Maciej Lulko

EkoDozorcy wyjechali na ulice Wrocławia. Mają charakterystyczny strój, poruszają się na rowerze, a ich zadaniem jest patrolowanie podwórek. Wszystko po to, by pomóc mieszkańcom w segregowaniu odpadów.

- Ograniczanie ilości składowanych odpadów jest dużym wyzwaniem i dlatego potrzebujemy kogoś takiego jak EkoDozorca. Dzięki niemu mniej śmieci trafia na składowiska, a więcej zostaje ponownie wykorzystanych – mówi Radosław Jaśkiewicz koordynator projektu EkoDozorca.

Pan Tomasz jako EkoDozorca pracuje osiem miesięcy. Jak przyznaje pracy jest sporo, ale coraz więcej osób segreguje odpady.

- Mój obszar to 41 lokalizacji na Starym Mieście. Do niektórych z nich, tych bardziej wymagających, podjeżdżam dwa razy dziennie – mówi Pan Tomasz. – Krótko mówiąc, pomagamy mieszkańcom w segregowaniu odpadów, ale też dbamy o porządek wokół boksów i na podwórzach. Co ciekawe, najchętniej segregują starsze osoby, młodym mniej zależy na porządku i ekologii.

W słońcu, w deszczu, śniegu i w czasie zacinającego wiatru – bez znaczenia – EkoDozorca codziennie przejeżdża ok. 20 km. Wszystko po to, by być bliżej mieszkańców, nawiązać kontakt i edukować.

- Rozmawiamy, wysłuchujemy sugestii i sami podpowiadamy, jak skutecznie segregować odpady, czy zachować porządek na podwórzu. Nieraz pomagamy też w wyrzucaniu śmieci, szczególnie starszym osobom. Ich wdzięczność daje ogromną satysfakcję  – mówi pan Tomasz.

W Polsce EkoDozorców można spotkać tylko we Wrocławiu. Pilotażowy projekt ruszył pod koniec 2013 roku. To rozwiązanie sprawdziło się już m.in. w Berlinie, dlatego pierwsi kandydaci na EkoDozorców przeszli szkolenie właśnie w stolicy Niemiec, po czym rozpoczęli pracę na wrocławskich podwórzach Starego Miasta.

Projekt przyniósł zaskakujący efekt, bo z terenu, na którym pracował EkoDozorca zostało odebranych dwa razy więcej tworzyw sztucznych, niż w innych częściach miasta. Obecnie EkoDozorców przybywa, bo brygada liczy prawie 20 osób, które obejmują rozległy teren Starego Miasta i Śródmieścia, gdzie mieszka ok. 100 tys. wrocławian.

– Dzięki nim dopasowujemy także liczbę pojemników i częstotliwość opróżniania do potrzeb mieszkańców - mówi Radosław Jaśkiewicz, manager projektu EkoDozorca.

Ustawowy wymóg nakłada na Polskę obowiązek poddania recyklingowi 50% wytworzonych surowców, a poziom ten mamy osiągnąć do roku 2020.

Tagi:
REKLAMA