"Ladies Jazz" na letnie wieczory (POSŁUCHAJ)

na podst. materiałów wydawcy Radio RAM | Utworzono: 21.07.2015, 14:51
A|A|A

fot. www.warnermusic.pl

W tym tygodniu mamy dla Was 9 już część kompilacji "Ladies Jazz". Seria jest ściśle związana z odbywającym się w Gdyni latem festiwalem Ladies Jazz, jedynym w Europie, gdzie występują wyłącznie Panie.

Tak album przedstawia autor kompilacji, a zarazem dyrektor artystyczny imprezy, Piotr Łyszkiewicz:

Jako że wydawnictwo to ma swoją premierę w gorący letni czas, nie mogło zabraknąć na nim bossa novy. Biorąc jednak pod uwagę, że pierwsze utwory na ten album wybierałem w dość depresyjnym i ponurym w naszej szerokości geograficznej listopadzie, ten brazylijski klasyk to nostalgiczna kompozycja Antonio Carlos Jobima zatytułowana Meditation, nagrana w 1967 roku częściowo po francusku i po angielsku przez Claudine Longet .

Na płycie Ladies’ Jazz vol.9 znajdziecie Państwo jeszcze dwa francuskojęzyczne utwory, zaśpiewane przez zespoły Paris Combo i Banda Magda. Znad Sekwany niedaleko już na Półwysep Iberyjski. Stamtąd pochodzi grupa Chambao.

Jak zawsze wielką przyjemność sprawia mi możliwość zamieszczenia na płytach Ladies’ Jazz utworów Artystek występujących na Ladies’ Jazz Festival. Stąd utwory nagrodzonej w tym roku po raz piąty Grammy Dianne Reeves, wspaniałej saksofonistki Candy Dulfer, brytyjskiej wokalistki Christine Tobin czy amerykanki Brendy Boykin oraz polskich reprezentantów kobiecego jazzu, takich jak Mika Urbaniak, Łyczacza i Singin’ Birds.

Nie zapomnieliśmy też o Artystach, którzy w przeszłości pojawiali się na scenach Ladies’ Jazz Festival, czyli Lizz Wright; Akiko czy Bardotka Trio.

Płytę zamyka „‘S Wonderful”, standard pierwszy raz wykonany w 1927 roku na Broadwayu w musicalu „Funny Face”. Ta napisana przez braci Gershwin kompozycja u nas we współczesnej, stylizowanej odrobinę na retro wersji urodzonej w 1983 roku w Teksasie młodej amerykańskiej wokalistki Kat Edmonson.

Oto pełna tracklista:

    1. Claudine Longet – Meditation
    2. Rumer – Slow
    3. Łyczacza – Stary film
    4. Christine Tobin - Hey, That's no way to say Goodbye
    5. Lizz Wright - My Heart
    6. Chambao – Duende Del Sur
    7. Ntjam Rosie – In Need
    8. Bardotka Trio - Nie trzeba słów
    9. Brenda Boykin – All The Time In The World
    10. Jazzamor – Fly Me To The Moon
    11. Mika Urbaniak – Distant Rivers
    12. Akiko – All You Need Is Love
    13. Dianne Reeves – Waiting In Vain
    14. Krystyna Stańko – Blood Of Eden
    15. Candy Dulfer - Too Close
    16. Singin’ Birds – Na językach
    17. Banda Magda – Amour, t’ es la?  
    18. Paris Combo – Je  Te vois partout
    19. Kat Edmonson - S'Wondeful

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować