Zoo świętuje 150. urodziny (SONDA)

Leszek Mordarski, Michał Hamburger | Utworzono: 29.06.2015, 15:28 | Zmodyfikowano: 30.06.2015, 06:20
A|A|A

Tak to się wszystko zaczęło... Po licznych ogrodach botanicznych i oszałamiającej promenadzie okalającej miasto, wrocławianie zapragnęli mieć u siebie imponujący wybieg dla dzikich zwierząt. Pomysłu mieszczan nie podzielały jednak władze, które nie dały ani grosza na jego utworzenie. Nie zrażony tym burmistrz Julius Elwanger zarządził zbiórkę i tak zaczęło się tworzenie wrocławskiego ZOO. Powstało na terenach od miasta, w pobliżu toru wyścigów konnych na Szczytnikach.

Zdjęcia: Fotopolska.eu, Archiwum Zoo Wrocław

Uroczyste otwarcie ogrodu nastąpiło 10 lipca 1865 roku, które już wtedy mogło się pochwalić niemal 200 okazami. Po dziesięciu latach liczba dzikich zwierząt zwiększyła się czterokrotnie, głównie dzięki darom. Donatorami byli m.in. książęta Sułkowski, Czartoryski i Pusłowski. Wielkie poruszenie i ofiarność wrocławian wzbudziła propozycja zakupu londyńskiego słonia. Po 3-miesięcznej loterii fantowej z wysp brytyjskich w roku 1873 do Breslau przyjechał Teodor.

Sonda
Ta sonda już się zakończyła.

Jak często odwiedzacie wrocławskie zoo?

częściej niż raz w roku
0
raz na kilka lat
5
byłem/byłam w zoo tylko jako dziecko
3
nigdy nie byłem/byłam, ale nadrobię zaległości
0
nigdy nie byłem/byłam i się nie wybieram
0
Wszystkich głosów: 8

Ogród zoologiczny przed wojną

Dziś wrocławskie ZOO jest drugim co do wielkości i najstarszym w Polsce ogrodem. Jego główną atrakcją jest otwarte w zeszłym roku Afrykarium.

Wrocławskiego zoo patent na sukces

W styczniu 2014 roku ogród zoologiczny odwiedziło 7 tysięcy ludzi. W tym roku było ich 114 tysięcy - pisaliśmy w marcu br. Tegoroczna prognoza to ponad 1,5 mln odwiedzających i wygenerowanie zysków. Zoo deklaruje, że mimo rosnących kosztów da radę spłacać zaciągnięty na budowę Afrykarium kredyt - blisko ćwierć miliarda złotych. WIĘCEJ... 

"Nadburmistrz tajny radca dr Elwanger i tajny radca handlowy Ruffer wystosowali 3 lutego 1863 r. pod adresem 14 poważnych obywateli Wrocławia (ówczesnego Breslau) zaproszenie do utworzenia komitetu założycielskiego ogrodu zoologicznego. 7 marca wybrano zarząd komitetu, a 31 marca uchwalono i złożono do zatwierdzenia przez władze państwowe statut spółki handlowej."

Otwarcie zoo po wojnie, lipiec 1948

"Kapitał założycielski spółki oszacowano na 100.000 talarów, a członkowie założyciele liczyli co roku na dywidendę w wysokości 5%. Miasto oddało na rzecz ogrodu 9,5 ha terenu pomiędzy Odrą Górną, a Starą. Teren trudny, podmokły od wód gruntowych, pełen rowów i jam, a dodatkowo zalewowy. Kolejne, sąsiadujące 1,8 ha odkupiono od rodziny Aust."

Rok 1948

 

"Po perturbacjach formalnych i przygotowaniach, prace budowlane rozpoczęto jesienią 1863 r. Jednak nim oficjalnie otwarto ogród, zaproszono mieszkańców na „testowanie”, które odbyło się w niedzielę wielkanocną 1865 r. i przyciągnęło 2.100 gości."

Rok 1957 - Pierwszy polski dyrektor zoo, Karol Łukaszewicz (z prawej)

Rok 1970

"Założyciele byli usatysfakcjonowani, a rozgłos i oczekiwanie na otwarcie ogrodu osiągnęło punkt kulminacyjny. Oficjalne otwarcie nastąpiło 10 lipca 1865 r., a towarzyszyły mu liczne atrakcje jak oflagowanie, koncert orkiestry wojskowej, wieczorne iluminacje i fajerwerki."

REKLAMA

To może Cię zainteresować