Sóley „Ask The Deep”

materiały prasowe/Radio RAM | Utworzono: 12.05.2015, 18:49
A|A|A

Nic zatem dziwnego, że uroczej dziewczynie z Islandii od lat kibicuje spore grono niezwykle oddanych fanów. Jej płytowy debiut "We Sink" okazał się bestsellerem w całej Europie, zaś jej największy przebój "Pretty Face" ma w serwisie Youtube już niemal 20 milionów odsłuchań! Twórczość Sóley porównuje się do dokonań jej rodaków z Múm i Sigur Ros, ale także piosenek Kate Bush, Lykke Li czy CocoRosie. Islandka pewnie podąża własną drogą.

Absolwentka Icelandic Art Academy w zakresie pianina i kompozycji w ubiegłym roku wydała album z pianistycznymi impresjami „Krómantík”, który - pomimo niekomercyjnego charakteru - przyjęto nadspodziewanie ciepło. Zeszły rok był dla niej ważny także na prywatnym gruncie - Sóley Stefánsdóttir została szczęśliwą mamą. Po niedługiej przerwie wróciła do studia. O albumie „We Sink” pisano: „brzmi jak sen, równocześnie słodki i dziwaczny“ zaś jej nowy krążek to kontynuacja tej onirycznej przygody. Islandka tłumaczy, że płyta „Ask The Deep” to osobista i poetycka muzyczna podróż. „Trzeba zmierzyć się ze swoją baśnią” - śpiewa w jednej z piosenek. Dbałość o kompozycję, oryginalny głos i misterne aranże sprawiają, że piosenki Islandki są niezwykle bogate i dojrzałe, a równocześnie urokliwie liryczne i chwytliwe. To baśniowe, momentami mroczne, czasem surrealistyczne, zawsze przepiękne i intymne muzyczne pejzaże.W maju artystka odwiedzi ponownie nasz kraj (koncertowała u nas 2 lata temu), tym razem zawita do Wrocławia. Polskie koncerty utalentowanej islandzkiej wokalistki otwierać będzie Óbó - projekt Ólafura Björna Ólafssona, muzyka znanego z występów z Sigur Rós czy Jónsim. W Polsce Óbó zagra z zespołem - Ólafurowi towarzyszyć będą: wiolonczelistka Kristín Thora Haraldsdottir oraz gitarzysta Róbert Sturla Reynisson, znany ze współpracy z Múm.

Tego niezwykłego składu u boku Sóley posłuchać będziemy mogli aż czterokrotnie: 21 maja w warszawskim „Basenie”, dzień później w „Rialto” w Katowicach, 23 maja w poznańskim klubie Eskulap, a na koniec – 24 maja w „Eterze” właśnie we Wrocławiu.

REKLAMA