Cuprum przechodzi do historii

Justyna Kościelna | Utworzono: 08.05.2015, 21:56
A|A|A

fot. Sylwia Jurgiel

Powstał w 1967 roku na ówczesnym pl. 1 maja, jako siedziba Zakładów Badawczych i Projektowych Cuprum i przez wiele lat był dumą Wrocławia. Wielu mieszkańców z zapartym tchem śledziło jego budowę. Teraz, w pewnym sensie, historia się powtarza - tłum gapiów żegna Cuprum patrząc, jak znika z powierzchni miasta. W piątek 8 maja rozpoczęło się wyburzanie słynnego biurowca.

Dziś trudno w to uwierzyć, ale gdy powstawał, budził podziw - uchodził nie tylko nowoczesny i ładny, wydawał się też potężny - królował nad całą okolicą. - To była nowa jakość we Wrocławiu, takie rzeczy wcześniej nie powstawały - tłumaczą mieszkańcy, którzy pamiętają, jak powstawało Cuprum.

Po kilku latach okazało się jednak, że wcale taki wspaniały nie jest  - szybko przestał spełniać wymagania najemców, którzy od lat 90. się w nim rozgościli. O wyburzeniu Cuprum mówiło się od dawna, ale dopiero w tym roku wreszcie podjęto ostateczne decyzje. Po budynku ma nie być śladu do lipca. Jak poinformował inwestor, w miejscu niezbyt reprezentatywnego gmachu, staną dwa budynki, które stworzą Cuprum Square.

ZOBACZ TEŻ: Rozmontowany Wrocław. Tak znikają znane budynki (ZOBACZ)

Łączna powierzchnia nowych biurowców wyniesie ponad 30 tys. mkw. Pod budynkami ma być podziemny parking.

REKLAMA

To może Cię zainteresować